Sinema

2018 Oscar Adayı Olan Filmler

Pinterest LinkedIn Tumblr

Dünyada en bilinen film ödüllerinin başında olan Oscar‘ın 2018 için film adayları belli oldu. İşte Oscar’a Yabancı Dilde En İyi Film adayı olan 9 film.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi üyeleri, bu dalda mücadele edecek olan 9 filmi belirledi. Maalesef ülkemizin yabancı dilde en iyi film Oscar aday adayı Ayla filmi bu listede yer alamadı.

In the Fade

Hamburg’da yaşanan bir patlama, Katja’nın (Diane Kruger), hayatını paramparça etmiştir. Hapisteyken evlendiği, eskiden uyuşturucu tacirliği yapmış ancak hapisten sonra pis işleri bırakmış Kürt kökenli eşi Nuri’yi (Numan Acar) ve oğlu Rocco’yu kaybetmesinin ardından uzun süre kendini toparlayamayan kadın, yas döneminden sonra intikam arayışına başlar.

Ülke: Almanya Filmin yönetmeni Fatih Akın. Film, 23 Kasım 2017‘de vizyona girdi.

A Fantastic Woman / Muhteşem Kadın

Ülke: Şili Filmin yönetmeni Sebastián Lelio. Film, 12 Şubat 2017‘de vizyona girdi.

Genç ve yetenekli trans şarkıcı Marina Vidal (Daniela Vega), aynı zamanda garsonluk yaparak hayatını sürdürmektedir. Kendisinden 20 yaş büyük sevgilisi Orlando (Francisco Reyes) ile mutlu bir birlikteliği vardır. Marina’nın doğum gününü kutladıkları akşam Orlando fenalaşır ve hastanede hayatını kaybeder. Kanun güçlerinin ve Orlando’nun ailesinin şüpheleri Marina’ya çevrilirken, genç kadın sevdiği insanı kaybetmenin ve toplumun her katmanında karşılaştığı 2. sınıf insan muamelesinin yükünü omuzlamak durumunda kalacaktır.

On Body and Soul / Beden ve Ruh

Ülke: Macaristan Filmin yönetmeni Ildikó Enyedi. Film, 2 Mart 2017‘de vizyona girdi. 

Budapeşte yakınlarında bir mezbahada finans direktörü olarak çalışan iyi huylu Endre (Géza Morcsányi), kendi halindeki bir hayat sürmektedir. Şirkete yeni gelen kalite kontrol uzmanı Maria (Alexandra Borbély) ise kimseyle iletişim kurmayan, obsesif kompülsif eğilimlere sahip olması nedeniyle herkesten uzak duran genç bir kadındır. Bir gün şirkette yaşanan polisiye bir vakanın ardından, durumun sorumlusunu ortaya çıkarmak adına şirkete dışarıdan bir psikolog çağrılarak tüm çalışanlarla görüşmesi istenir. Bu kontroller sırasında Maria ve Endre’nin her gece birbiriyle tıpatıp aynı rüyaları gördüğü ortaya çıkınca, ikilinin arasında tuhaf, gizemli bir bağ olduğu anlaşılır.

Foxtrot

Ülke: İsrail Filmin yönetmeni Samuel Maoz. Film, 8 Aralık 2017‘de vizyona girdi.

Tel Aviv’de yaşayan Michael (Lior Ashkenazi) ve Daphna Feldmann (Sarah Adler) çifti, askerdeki oğulları Jonathan’ın ölüm haberini aldıktan sonra yaşadıkları, Jonathan’ın askere gidişinden önceki ve ölümünden sonraki aylardaki hayatları ile Jonathan’ın askerdeki anıları filmde konu ediliyor.

The Insult / Hakeret

Ülke: Lübnan Filmin yönetmeni Ziad Doueiri. Film,  31 Ağustos 2017‘de vizyona girdi.

Beyrutlu Hıristiyan oto tamircisi Toni (Adel Karam), hamile eşi Şirin’le (Rita Hayek) birlikte sıradan bir hayat sürmektedir. Evlerinin bulunduğu sokaktaki altyapı çalışmalarını yapan şirketin ustabaşı, Beyrut’ta mülteci kampında yaşamını sürdüren Filistinli Yaser’dir (Kamel El Basha). Yaser’in Toni’nin evinde yapmak istediği iyi niyetli tadilat işlerine Toni izin vermeyince aralarında bir gerginlik başlar ve günün birinde Toni’nin ettiği hakaret sonrası Yaser Toni’ye saldırarak 2 kaburgasını kırar. İş mahkemeye taşınırken kısa süre sonra olaya siyasetçiler de dahil olur ve iki adam arasındaki husumet, adeta bütün ülkenin meselesi haline gelir.

Loveless / Sevgisiz

Ülke: Rusya Filmin yönetmeni Andrey Zvyagintsev. Film, 1 Haziran 2017‘de vizyona girdi.

Hiçbir şekilde anlaşamayan, oldukça kavgalı bir boşanma süreci yaşamakta olan Jenya (Maryana Spivak) ve Boris (Aleksey Rozin) çifti için artık yolun sonu görünmüştür. Tek çocukları, 12 yaşındaki Alyoşa (Matvey Novikov) da bu sevgi ve ilgiden mahrum olduğu ortamdan fazlasıyla etkilenmektedir. Bütün bunlara dayanamayan çocuk, bir gün evden çıkıp gider. Anne ve babasının, Alyoşa’nın kaybolduğunu farketmeleri bile 2 gün sürer ve sonrasında mecburen el birliğiyle çocuğu aramaya koyulurlar.

Félicité

Ülke: Senegal Filmin yönetmeni ise Alain Gomis. Film, 5 Ekim 2017‘de vizyona girdi.

The Wound

Ülke: Güney Afrika Filmin yönetmeni ise John Trengove. Film, 16 Ağustos 2017‘de vizyona girdi.

The Square / Kare

Ülke:İsveç Filmin yönetmeni Ruben Ostlund. Film, 7 Eylül 2017‘de vizyona girdi.

İsveç’te monarşi kaldırılmış ve şehrin göbeğindeki kraliyet sarayı bir modern sanat müzesine dönüştürülmüştür. Müzenin baş küratörü Christian (Claes Bang), boşanmış ve iki çocuk babası olarak, modern dünyanın tüm gerekliliklerini ve aynı zamanda kendine özgü duyarlılıklarını yerine getiren bir adamdır. Ancak hayatı rayından çıkmak üzeredir: telefonunun çalınmasından sonra yaptığı hareketler, onu utanç verici durumlara düşürür. O sırada müzede sergilenecek Arjantinli bir sanatçının yeni enstalasyonu ‘Kare’nin tanıtımını yapacak halkla ilişkiler şirketi çok provokatif bir kampanya hazırlayınca tam bir kargaşa ortamı oluşur. Christian ve müze için varoluş amaçlarını sorgulamaları gereken bir ortam oluşmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=zKDPrpJEGBY

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

4 Comments

  1. Bunlar sanırım yabancı dilde ki Oscar adayları Fatih Akın filmlerini severim ilk fırsatta izlicem

  2. Hepsi gerçekten kaliteli filmler izlemenizi şidetle tavsiye ediyorum.

  3. fatih akının filmini duymuştum acaba ülkemizde gösterildi mi bu film ?

  4. Çok şaşırdım ilk kez Amerika filminin olmadığı bir liste sanırsam ki.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.