Ekonomi

2019 Asgari Ücreti Açıklandı

Pinterest LinkedIn Tumblr

Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücret zammını açıkladı. 2019 yılında net asgari ücret 2 bin 20 lira oldu.

İşçi ve işveren kesimi bugün saat 10:00’da son kez komisyon masasında buluştu. Toplantıda yapılan görüşmeler sonunda 2019 yılı için asgari ücret belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu sonrası asgari ücret geçen yıla yüzde 26.5 oranında artarak 417 TL artış yapıldı. Böylece 2019 yılında uygulanacak asgari ücret tutarı net 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, ücretin kabul edilebilir bir ücret olduğunu söyledi. Atalay, “98 gün evvel Malatya’da asgari ücreti 2000 TL’ye çekelim komisyon bunu görüşsün demiştik. Aradan 98 gün geçti. Bugün Türk İş ilk defa komisyon dışında. Dün akşam bakanımızla gece 2’den beri görüştük. Şimdi bu ücret mükemmel değil. Ama bu kabul edilir bir ücret. Sayın bakanın yoğun emeği var. 2 bin 155’ti evli ve çocuklu için hedefimiz” dedi.

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır.

AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.