Webmaster

6 Adımda Freelance Makale Yazarı Olun

Pinterest LinkedIn Tumblr

Freelance mesleklerin popülaritesi günden güne artmakta. Herkes evde otururken para kazanmanın peşine düşmüş. Kimileri bu yolla gazetecilik yapıyor. Neredeyse aklınıza gelebilecek her alanda freelance iş imkanları mevcuttur. Her gün internet sitelerine binlerce içerik giriliyor. Bu yazıları kimler yazıyor? Yazarken nelere dikkat etmeliyim? Kendi işinizin patronu olduğunuz bu meslek dalından bahsedelim biraz.

Uzmanlık alanı bulun

İçeriği olmayan internet sitelerinin tuzsuz yemeğe benzediği bir gerçek. İçerik bulmanın yolu düzgün bir içerikçi bulmaktan geçiyor. Yazdığınız kelime oranla para kazandığınız bu işte çok yazı yazmak kadar nitelikli yazı yazmakta önemli. Çünkü içerikçilerin yazılarına baktığınızda birçoğunun çöp olduğunu görürsünüz. 100 kelimesi iki üç liraya satılan içeriklerde kaynıyor ortalık. Bu yazılar genelde birbirini tekrarlayan ve asla bir işe yaramayan yazılardır. Eğer bir uzmanlık alanınız varsa bunun üzerine yazılar yazıp göndermeniz size olan talebi arttıracaktır. Nitelikli yazı yazdığınızda kazandığınız paralarda doğru orantılı olarak artacaktır.

İnternet siteniz olsun

Kişisel bir blog sitesi kurmanız sizin daha kolay ulaşılabilir olmanızı sağlayacaktır. Çalışmadığınız zamanlarda bura kendinizi tanıtacak veya uzmanlık alanınızı tanıtacak yazılar yazarak hem kendinizi geliştirebilir hem de reklamınızı yapma fırsatınız olabilir. Tercüme büroları aracılığıyla uzman olarak yazdığınız makaleleri yurt dışına da pazarlayabilirsiniz. Bu sayede popülerliğiniz artacaktır.

İmla kurallarını uyun

Her gün yazılar binlerce yazıda en çok yapılan hata imla hatalarıdır. Genel anlamda içerikçiler buna hiç dikkat etmedikleri gibi o kadar yazı yazmalarına rağmen kendilerini hiç geliştirmedikleri de bilinen bir gerçek. Evde boş boş oturacağıma yazı yazı yazayım bari diye düşünerek yola çıkmışsanız ve özensiz davranıyorsanız iş bulma olasılığınız çok düşük. Zira Google artık imla kurallarına dikkat ederek sıralama yapıyor. Bu yüzden firmalar daha düzgün yazılan yazıların peşinde.

İlan sitelerine üye olun

İlan sitelerine üye olup buralarda neler olup bittiğini öğrenin. İlanları düzenli olarak takip etmek bir içerikçi için çok önemli. Çünkü ne kadar çalışırsanız o kadar para kazanırsınız. Kimlerin daha çok içeriğe ihtiyacı oluyor kimler hangi alanda içeriğe sahip hepsini öğrenmeniz gerekir. Uzmanlık alanınızda olan firmalarla yakın temasa geçin ve bu konuda hünerlerinizi göstermekten çekinmeyin. İngilizce biliyorsanız tercüme firmalarından çeviri ile ilgili işlen alın.

İçerikleri Zamanında Teslim Edin

Aldığınız işleri zamanında teslim etmek size yeni işler alabilmeniz için bir kapı açacaktır. Eğer yetiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız hiç bulaşmayın yeter. Çünkü geç kaldığınızda size bir daha dönüş yapılmayacağından emin olabilirsiniz.

Müşteriyi Memnun Edin

Çalıştığınız firmalarla sıkı bağlar kurun ve onların isteklerine zamanında yanıt verin ki bir iş olduğunda ilk aranan isim olun. İçeriklerinizin bir fayda sağlayıp sağlamadığınızı varsa yanlışlarınızı öğrenin bu şekilde işinizi düzgün yapmış olduğunuz izlenimi yaratırsınız ve doğal olarak diğer içerikçilerden bir adım daha önde olursunuz.

2 Comments

  1. Sitemin ilk açıldığı dönemlerde makale yazarı aradım baya ama saçmalık derecesine para isteyenler oldu. Bende oturdum kendim yazdım.

  2. Sezai Saran Reply

    Hem zor hemde güzel bi yol makale yazarı olmak aslında. Tabi kalitenin karşılığı olarak iyi bi ücret alamdıktan sonra yapılacak iş dğeil

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.