Haberler

ABD Ürünleri Boykot Uygulanacak

Pinterest LinkedIn Tumblr

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’nın elekronik ürünlerine boykot uygulanacağını duyurdu.

CB Erdoğan, “Onlarda iPhone varsa öbür tarafta Samsung var, Venüs var, Vestel var. Ne yaptığımızı anlasınlar.” ifadelerini kullandı. ABD menşeili pek çok elektronik ürüne ek vergi getirilebilir.

Recep Tayyip Erdoğan, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından ATO Congresium’da düzenlenen “İktidarının 16. Yılında AK Parti Sempozyumu“nda, ABD’nin kur saldırısıyla ilgili atılacak adımlara ilişkin bilgi verdi.

ABD’nin elektronik ürünlerine boykot çağrısında bulunan Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

“Son günlerde yaşanan hadiseleri bu çerçevede değerlendiriyorum. Türkiye’ye yönelik açık bir saldırı var. Eskiden bu saldırılar daha kapalı yapılırdı, şimdi doğrudan üzerimize geliyorlar. Bunlara karşılık ekonomik ve siyasi tavırla karşılık verilir. Ekonomik olarak tüm tedbirleri aldık, gerekli cevabı veriyoruz. Yapabileceğimiz ikinci ve asıl önemli husus siyasi duruşumuzu sağlam tutmaktır. Maruz kaldığımız saldırının ekonomiyle ilgisi yoktur, bizim de kendimizi buna göre konumlandırmamız gerekiyor. Cari açık, faizler, enflasyon başta olmak üzere çözmemiz gereken bazı sorunlar var.

Kamu borç stoğunun milli gelire oranında Avrupa’nın en iyilerindeniz. Ekonomimiz tıkır tıkır çalışıyor. Dünyada örnek gösterilen turizmde patlamaya yaşayan ülke konumundayız. Savaşa mı girdik, işgale mi uğradık, siyasi veya sosyal kaos mu yaşıyoruz? Bu soruna her zamanki klasik bakış açısının dışında bakmak zorundayız.”

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

5 Comments

  1. Siz istediğiniz kadar vergi getirin. Zengin adam için birşey ifade etmiyor. Olan düşük gelirli vatandaşlarımıza oluyor. Abd’nin boykot edilmesini adamlar takmaz bile. Apple denilen firma tek başına Türkiye ile aynı seviyede.

  2. boykot iyi güzel hoş ama üretimin yapılması şart. dışa bağımlılık azalmadıkça bu iş zor.

  3. Günışığı Reply

    Açıkçası bu yaklaşımın çok büyük bir etki edeceğini düşünmüyorum. Ama inşallah bir faydası olur. Youtube, facebook gibi sosyal medya hesapları tekrar yasaklanabilir gibi duruyor.

  4. Abd’bin yaptırım kararına karşı Türkiye’nin boykot kararı desteklenmeli. Ama bu boykot sözde kalmayıp fiili olarak yapılmalı kanatindeyim

  5. Ülkemizde yerli üretim yok denecek kadar az. Damak tadımız alışmış bir kere, örneğin bim colası ile coco cola kıyaslanamaz bile. Çok daha iyi ürünlerin üretilmesi lazım.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.