Android

Android 5.0 nasıl olacak?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Android 5.0Pek yakında çıkması muhtemel olan Android işletim sisteminin “ara güncellemesi” 4.3, bir ara sürüm olduğu için Google’ın mobil işletim sistemine devrim niteliğinde değişiklikler getirmesi beklenmiyor. Bu yüzden tüm gözler bundan sonraki “baba” güncellemek olarak görülen Android 5.0 üzerinde.  Key Lime Pie kod adı ile piyasaya sürülecek olan güncelleme Android dünyasına yepyeni bir soluk getirecek gibi duruyor.

Aşağıda gördüğünüz ekran görüntüleri ünlü sanatçı Jinesh Shah tarafından hazırlanmış ve hayalindeki Android işletim sisteminin nasıl bir şey olduğunu bize gösteriyor. Son derece temiz ve minimalist bir yaklaşımla hazırlanmış olan tasarım bu aralar mobil işletim sistemleri dünyasındaki trendi de gözler önüne seriyor.

Android 5.0 nasıl olacak? Android 5.0 nasıl olacak?

Widget’ları gizlemek…

Bu konseptin en önemli özeliği ana ekrandaki minik Widget’ların normalde gizli olması, sadece kullanıcı özel bir hareket yaptığında ortaya çıkıp kendilerini göstermesi. Kilit ekranı da en önemli bilgileri bir seferde görüntülemenize imkan veren geliştirilmiş bir Google Now widget’ı ile bütünleşmiş.

Her ne kadar çok başarılı bir tasarım olduğunu düşünsek de, bunun sadece bir tasarım olduğunu ve Google’ın bu tür tasarımcıların eserlerini ne kadar dikkate aldığını bilmediğimizin altını da çizelim. Google ne düşünüyor bilmiyoruz, ama Android işletim sisteminin 5.0 ile sağlam bir revizyondan geçeceğine kesin gözü ile bakıyoruz.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.