İOS

Apple iOS 10 Sürümünü Tanıttı

Pinterest LinkedIn Tumblr

Apple’ın WWDC 2016 etkinliğinde beklenen iOS 10 tanıtıldı. iOS 10 güncellemesini alacak modeller ve çıkış tarihi haberimizde.

Apple iOS 10’u şimdiye yayınlanmış en büyük sürüm olarak tanımlıyor. İşte iOS 10’la ilgili bilmeniz gereken tüm yeni özellikler:

 • Geliştirilmiş bildirimler ve 3D Touch ile yeni bir kilit ekranı geliyor. Kullanıcılar artık cihazlarının kilidini açmadan e-postalarını cevaplayabilecek. Kilit ekranında oldukça yumuşak görünen bildirimler yer alacak.
 • Siri’ye güzel bir yenilik geliyor artık Siri geliştiricilere açık oldu ve 3. parti uygulamalar ile iletişime geçebiliyor.
 • Apple Music artık yepyeni bir tasarıma sahip. Ana kütüphane sekmesi hızlı bir şekilde oynatma listeleri, albümler, sanatçılar ve indirilen müziklere erişilebilmesini sağlıyor. Apple Music ile şarkı sözleri geliyor. Apple Music, Radyo kısmından da Hitlere, Tarzlara göre istasyonlar sunacak.
 • iOS 10’la gelen “Raise to Wake” özelliğiyle cihazı masadan kaldırdığınız zaman artık home tuşuna basmak zorunda olmadan iPhone uyanabilecek.
 • Home Kit artık iOS ana ekranında yer alıyor. Akıllı ev sistemi için geliştirilen Home Kit ile evinizdeki akıllı tüm cihazları iPhone üzerinden kontrol edebileceksiniz.
 • iOS 10’da geliştirilen fotoğraflar uygulaması arşivinizdeki fotoğrafları kişilere göre analiz ediyor ve otomatik olarak albüm oluşturuyor.
 • iOS 10 ile artık uygulama önbellekleri silinebilecek.
 • Apple Maps daha akıllı hale geliyor. Anlık olarak size navigasyon desteği de veren Haritalar, CarPlay ile ortaklaşa çalışabilecek.  Destekleyen restoran ve diğer mekanlardan direkt olarak Haritalar üzerinden rezarvasyon verebilir, Uber gibi uygulamalar üzerinden taksi çağırabilirsiniz.
 • iOS 10 ile bilinmeyen numaralar direkt ortaya çıkarılacak. Apple tanımadığınız bir numaradan arama geldiğinde spam olabileceğini bildirecek.
 • iOS 10 mesajlar bölümünde Emojiler artık 3 kat daha büyük ve kelimeler tek dokunuşla emojilere dönüştürülebiliyor. iOS 10 ile artık el yazısı ile mesaj gönderebileceksiniz.
 • iPad’de Safari’ye getirilen bölünmüş ekran seçeneğiyle yan yana iki sekme gösterebilecek.

iOS 10’un tüm bu özelliklerini barındıran geliştirici önizleme sürümü yayınlandı. Eğer bir geliştirici hesabınız varsa bugünden itibaren iPhone, iPad ve iPod cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

apple-wwdc-201622

wwdc-2016-phone-voice-api

apple-wwdc-20160613-2238

iOS 10 güncellemesini alacak modeller

iOS 10 güncellemesini;iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad Air, iPad Air 2, iPad 1, iPad 2, iPad 3 , iPad 4, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4, iPad Pro, 9.7 inç iPad Pro, iPod touch 5 ve iPod touch 6 alıyor.

iOS 10 önümüzdeki Temmuz ayında Public Beta olarak yayınlanacak. Sonbaharda ise genel olarak yayınlanacak.

[box style=”media”]

Apple’ın iOS 10 tanıtım sayfasına buradan ulaşabilirsiniz

[/box]

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

2 Comments

 1. Habire bir yenilik, habire bir teknolojik gelişme. Farkında değiliz ama her sene yeni telefon alarak, bazı şirketleri zengin edip, kendimizi boş yere fakirleştiriyoruz. Daha doğrus benim fikrim bu yönde.

 2. Oh be sonunda geldi. IOS 9 küsür sürümden kalma ufak çaplı hatalar vardı. Uzun süredir bu sürüöü bekliyordum. Bakalım ne gibi yenilikler gelmiş. Telefonu güncelleyip uygulamalı bir şekilde inceleyeceğim.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.