İnceleme

İnceleme: Apple iPhone 5S

Pinterest LinkedIn Tumblr

Apple‘ın en gelişmiş telefonu iPhone 5S teknik özellikleriyle beraber inceleme konumuzda.

iPhone 5S uzay grisi, altın ve gümüş olarak isimlendirilen üç renk seçeneğiyle geliyor.

iphone-5s

iPhone 5S, 7.6mm kalınlığında ve 112 gram ağırlığında. Her zaman olduğu gibi 5S’tede metal kasa kullanılıyor.

4 inç ekranı bulunan iPhone 5’in ön kısmında fiziksel olarak Home tuşu yer alıyor. iTouch Id sensörlü bir Home tuşu bulunuyor.

Yan tarafında yer alan ses tuşları, üst kısımdaki uyku tuşu, alt kısımdaki hoparlör çıkışları, şarj girişi ve kulaklık girişi gibi detaylar, iPhone 5’te de aynen bulunuyor. Arka bölümde ise 2 tane LED Flash bulunuyor.

iPhone 5S’te çift çekirdekli bir A7 işlemci var. ARMv-8 tabanlı olan bu işlemci, 1.3GHz değerinde ve 64bit yapıda bir işlemci.

5s’te 1GB DDR3 RAM ve 4 çekirdekli grafik işlemcisi bulunuyor. Ek olarak, M7 çipi bulunuyor. Kişilerin hareketleri üzerine veriler toplayan bu sistem, uygulamalar yardımıyla kondüsyon ve sağlık konusunda bilgiler ve öneriler verebilecek.

Ön kısımda yer alan Home tuşunda yer alan  iTouch Id sayesinde, parmak izinizi telefonunuza kaydedebiliyor ve böylelikle güvenli kullanıma adım atabiliyorsunuz. Bu aşamadan itibaren, yalnızca parmak izinizi tanıtarak cihazın kilidini açabiliyor ve AppStore’dan alışveriş yapabiliyorsunuz. İsterseniz, birden fazla parmak izi kaydetme imkanınız da var. Apple, bu verilerin şifrelenerek A7 çipinde saklanacağını ve kimseyle paylaşılmayacağını bildirmişti.

Ekranın dokunmatik mekaniği, hassasiyeti ve akıcılığı gerçekten çok iyi. 4 inçlik Retina LCD ekran kullanan Apple, Gorilla Cam teknolojisinden de yararlanıyor. Bu 4 inçlik ekran, 326ppi değerinde ve 640 x 1136 piksel çözünürlükte.

iPhone 5s’in 8MP değerde ana, 1.2MP değerde de ön kamerası bulunuyor. Ön kamerayı kullanarak 720p değerde videolar çekebiliyor, görüntülü görüşmeler gerçekleştirebiliyorsunuz.

Arka bölümde 8MP değerdeki kamera, çekmiş olduğunuz resimleri, yine cihazın kamera uygulamasında yer alan birçok düzenleme modu ve filtreler yardımıyla daha da güzel hale getirebiliyorsunuz. Gece çekimlerinde ise, led flash ışıkları yardımınıza koşuyor.

iPhone 5S’in kutusundan 2 Adet Apple logosu olan sticker çıkıyor.

5s’te 1560mAh değerde, çıkarılamayan bir batarya yer alıyor.

Ürün Modeli iPhone 5S
Ürün Türü Cep Telefonu
Notu  %95
Üretici Apple
İşletim Sistemi iOS 7.0
İşlemci Apple A7
Çekirdek (CPU) 2
İşlemci Hızı 1.7 GHz
Ekran Teknolojisi LED-backlit IPS LCD
Ekran Boyutu 4.0 inç
Ekran Çözünürlüğü 640 × 1136 px
Grafik İşlemci PowerVR Series 6
Bellek (RAM) 1 GB
Dahili Depolama 64 GB
Ön Kamera 1.2 MP
Arka Kamera 8.0 MP
Çift Hat Yok
Wi-Fi Var
NFC Yok
GPS Var
LTE (4G) Var
HDMI (MHL) Yok
Bluetooth Var
FM Radyo Yok
Bekleme Süresi 250:00 saat
Konuşma Süresi 10:00 saat
Boyutlar 58.6 × 123.8 × 7.6 mm
Ağırlık 112 gr.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.