Teknoloji-İnternet

Apple, Türkiye Fiyatlarında İndirim Yapacak

Yazar Eren Can

Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye de dahil olmak üzere iPhone fiyatlarında belli oranda indirime gideceklerini açıkladı.

Dünyanın en değerli teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, 10 yıldan sonra ilk kez gelir ve kârında düşüşü gördü. Apple, 2019 mali yılının 29 Aralık’ta sona eren ilk çeyreğinde gelirlerinin yüzde 4,5 azalarak 84,31 milyar dolar olduğunu açıkladı. Aynı dönemde net kâr da vergi oranını yüzde 26’dan yüzde 16,5’e gerilemesine rağmen 19,97 milyar dolara indi. Durumun bu noktaya gelmesiyle birlikte Tim Cook, farklı politikalar denemeye başladı gibi duruyor.

Apple CEO’su Tim Cook, 2019 yılında Türkiye’deki iPhone fiyatlarında indirime gidecekleri müjdesini verdi. Reuters’a konuşan Cook, Çin ve Türkiye gibi pazarlarda, yerel para birimlerinin dolar karşısında yaşadığı değer kaybından olumsuz etkilendiklerini söyledi.

T. Cook; ” Yabancı para birimlerine ve ardından özellikle geçtiğimiz yıl boyunca iPhone ücretlerinin yükselmesiyle zayıflayan pazarlara baktığınızda durumu açıkça görüyorsunuz.

Ve böylece Ocak ayına girdiğimizde ve bu pazarların bazılarındaki ekonomik durumları değerlendirdiğimizde, bu bölgelerdeki satışlara yardımcı olması umuduyla daha orantılı olan bir yıl önceki yerel fiyatlara dönmeye karar verdik.” dedi.

Ayrıca Apple’ın Türkiye’deki satışlarının da geçtiğimiz yıla oranla 700 milyon dolar azaldığını da söyledi. Bakalım güncellenecek olan fiyatlarda ne kadar bir indirim göreceğiz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

1 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.