Nedir?

Başkanlık Sistemi Nedir?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Başkanlık sistemi nedir?

Kuvvetlerin birbirinden kesin ve sert bir biçimde ayrıldığı hükümet sistemlerine “başkanlık sistemi” denir. Bu sistemde yasama ve yürütme organları ayrı ayrı seçilirler ve birbirlerinin varlıklarını sona erdiremezler. Söz konusu kuvvetler ayrılığı aslında bakıldığında, kuvvetlerin hukuksal olarak birbirine eşit güçte olmasına yol açmaktadır. Başkanlık sisteminde başkan doğrudan doğruya ya da buna benzer bir biçimde halk tarafından seçilir. Belli bir süre için seçilen başkanı da yasama organı dahi görevden alamaz.

Başkanlık hükûmeti sistemi olarak da adlandırılan başkanlık sistemini parlamenter sistemden ayıran özellikler nelerdir? 

– Başkanlık sisteminde yürütme organı tek bir kişi yani başkandan oluşur. Bu sistemde başkan hem devletin hem de hükümetin başkanıdır.

-Başkan kendi yardımcılarını kendi seçer. Seçilen başkan yardımcıları ise Meclis tarafından onaylanır.

-Başkan yardımcıları kabine oluşturmazlar.

-Bakanlar sadece başkana karşı sorumludur.

-Başkanın yasama organıyla herhangi bağlantısı yoktur.

-Aynı kişi yasama ve yürütme organında aynı anda görev alamaz.

-Başkan halk tarafından seçilmekte ve yalnızca halkla karşı sorumludur.

Hangi ülkeler başkanlık sistemi ile yönetiliyor?

Başkanlık sistemi uygulayan ülkeler cumhuriyet rejimiyle yönetilmektedir. İşte başkanlık sisteminin uygulandığı ülkeler; ABD, Afganistan, Angola, Arjantin, Benin, Bolivya, Brezilya, Burundi, Şili, Kolombiya, Komoros, Kongo Cumhuriyeti, Kosta Rika, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, El Salvador, Gambiya, Gana, Guatemala, Honduras, Endonezya, Kenya, Liberya, Malavi, Maldivler, Meksika, Myanmar, Nikaragua, Nijerya, Palau, Panama, Paraguay, Filipinler, Şeyseller, Sierra Leone, Güney Sudan, Sudan, Türkmenistan, Uruguay, Venezuela, Zambiya ve Zimbabwe.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

3 Comments

  1. ABD dışında bu sistemi uygulayan başka bilindik ve gelişmiş ülke pek yok. iyi mi değil mi emin değilim halen.

    • Fransa’da da bu sistem var bildiğim kadarıyla. Ancak bizim ülkemizde ne kadar doğru tartışılır. Çünkü Türkiye’de çok fazla etnik unsur var.

  2. umarım ülkemiz için her şey daha iyi olur. Tek adam denmesi nedeni ile birçok insan tarafından korkulan bir yönetim şekli.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.