Genel

Bitcoin Nasıl Alınır?

Yazar Eren Can

Bitcoin nasıl satın alabilirim? Bitcoin nedir? Bitcoin ne işe yarar? Bitcoin güvenilir midir? gibi birçok soruları sorar ve duyar hale geldik. İşte bu yazımızda bu soruların cevabını bulmuş olacağız.

İlk olarak bitcoin nedir sorusunun cevabını vermiş olalım. Kısaca herhangi bir resmi kuruluş ile bağlantısı olmayan sanal para birimidir.

2009 yılında Satoshi Nakamoto isimli biri ya da birileri tarafından sisteme sokuldu. Bitcoin’in para birimi haline gelmesiyse herkes tarafından kabul edilip değer görmesiyle oldu. Çünkü sınırlı sayıda üretiliyor. Bir şey kabul edilir ve değer verilirse, azsa ve ilgi görüyorsa kıymeti yükselir. Bitcoin başlangıçta sadece deep web’de kullanıldı.

Satoshi’nin kim olduğunu, ne olduğunu bilmiyoruz. Kadın mı, erkek mi, yoksa birkaç kişiden oluşan bir grup mu, belli değil. Hakkında türlü türlü spekülasyonlar var ama bugüne kadar net bir bilgiye ulaşmış değiliz. Sonuç olarak Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir. Virgülden sonra 100-milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da en çok kullanılan para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin‘in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez* (anonim) olması bitcoin’in en temel avantajlarındandır.

Bitcoin protokolü, bitcoin’in çalışmasını sağlayan algoritmalar gereği madenciler tarafından yalnız 21 milyon Bitcoin yaratılabilir. Ama bu Bitcoinler daha küçük parçalar haline bölünebilir. Bölünebilecek en küçük miktar bir Bitcoin’in yüz milyonda biridir ve bu birime Bitcoin’in kurucusunun adı olan ”Satoshi” denir.

Peki, bitcoin’i nasıl elde edebilirsin? Eğer, devasa data merkezleri kuracak, özel donanımlı bilgisayarlar alacak kadar paran varsa “mining” yani madencilik yöntemi ile üretebilirsin. Bir başka yol da bitcoin sahibi olan birinden yahut bitcoin borsalarından almak.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin’in belli bir protokole bağlı olması sayesinde yaptığınız her işlem baştan sona şifrelenir. Şifrelenen zincir üzerindeki bütün işlemler kayıt altına alınır. Cüzdan bilgileriniz kaybetmeniz veya bilgisayarınızın hacklenmesi gibi kullanıcı hataları dışında sistemin güvenlik konusunda hiç bir açığı bulunmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Siz değerli kullanıcılarımızın kolayca nasıl bitcoin alabileceğini anlatacağım. Yukarıda biraz bahsetmiştim ama şimdi biraz daha detaya inelim. Bitcoin sahibi olmanın iki yolu vardır: platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak veya “mining” yöntemi ile yani madencilik sonucu ödül olarak almak.

Peki bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin üretim işlemidir. Finansal transferleri sağlayan, yapılan finansal işlemleri onaylayan ve yeni Bitcoin’lerin üretimini sağlayan bir yapıdır. Bitcoin madenciliği (BTC Mining), Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisiyle işler. Zincirdeki full node’lar sayesinde Genesis Bitcoin’den itibaren gerçekleşen bütün işlemler kayıt altında tutulur ve Miner Node’ların anlık çözmeye çalıştıkları problemlerle Bitcoin üretme işlemi gerçekleşir. Bitcoin madenciliği yapan kişiler madenci (miner) olarak isimlendirilir.

Şimdi ise platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığında nasıl alınır ve nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunu kısaca açıklayalım. Öncelikle güvenli bir platform bulmanız gerekiyor ve özellikle bulduğunuz platformun adres çubuğunda yeşil renkli SSL sertifikasının bulunduğundan emin olun. Ben sizlere bildiğim, güvendiğim bitlo.com’dan bahsederek bitcoin alış satış işlemini anlatayım.

Bitcoin alım ve satımı için sanal bir cüzdana, yani Bitcoin adresine sahip olunması gerekiyor. Ayrıca bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir, alışveriş yapabilirsiniz.

Son olarak fiyatının nasıl hesaplandığından bahsedelim. Bitcoin fiyatı, genel olarak arz ve talep dengesi doğrultusunda değişiklik göstermektedir. Bitcoin, kullanıcılarının oluşturduğu bir ekosistemdir ve güncel değeri kullanıcılarının arz ve talep dengesine göre değişmektedir. Ben yine bitcoin fiyat hesaplama işlemini güvendiğim sitede üzerinden kolayca gerçekleştiriyorum. Bitlo.com sitesinde bulunan Bitcoin / Türk Lirası hesaplama aracı ile Bitcoin’in, Türk Lirası karşısındaki güncel değerinden Türk Lirası bakiyenizin güncel Bitcoin karşılığını hesaplayabilirsiniz.

Bitcoin, TL,USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürüldüğünü de söyleyerek yazımızı noktalıyorum.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

1 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.