Teknoloji-İnternet

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bu yazımızda Bitcoin nedir?, Bitcoin nereden alınır?, Bitcoin nereden satılır? gibi soruların cevabını verdik. Ayrıca avantajları ve dezavantajlarından bahsettik.

Bitcoin son yılların en çok konuşulan param birimlerinden biri haline geldi ve her geçen gün bitcoin’e olan ilgi katlanarak artıyor. Sadece dünyada değil ülkemizde de konuşulmaya ve araştırılmaya başlanan bitcoin, Aralık ayı içinde 20 bin dolar barajını da aşarak değerini 20 kat birden artırmayı başardı.

Peki Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir. Tüm dünyada bitcoin kullananların sayısı 1 milyona ulaşmış durumda.

Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer imkanına sahiptir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymaz. Bunun yanında internet üzerinden “bitcoin” kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir. Üretilecek bitcoinlerin belli bir sayı sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir. Her kullanıcının dijital bir cüzdanı vardır. Bitcoinlerinizi bu cüzdanlarda tutarsınız.

Bitcoin, TL,USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. (Bunu yapan siteler komisyon almaktadır.)

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Enflasyon riski düşük: Enflasyona sebebiyet veren etkilerden biri de tedavüldeki reel para arzlarındaki artıştır. Tedavüldeki para arzının artması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırır. Ancak bu sistem Bitcoin için geçerli değildir. Çünkü Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Teknik tasarımı itibariyle maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir. Dolayısıyla Bitcoin’in enflasyon riski çok düşüktür.

Güvenli, basit ve ucuz: Kredi kartı veya PayPal gibi ödeme sistemlerinin kullanıldığı klasik online işlemlerde satıcı tarafından bakılırsa; alıcının parasını geri talep etmesi durumunda 3. şahıs servislerini kullanmak gerekiyor. Bu aşamada güvenlik tehlikeye girebiyor ve olay karmaşık bir hale dönüşebiliyor. Bitcoin’de ise geri talep etme gibi bir sistem olmadığı için bu tarz bir güvenlik sorunu da haliyle yaşanmıyor. Olaya alıcı tarafından bakılırsa da; ödeme yapma ve hesaplar arası para transferi yapma gibi işlemler daha güvenli ve daha ucuz hale geliyor. Çünkü Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle; yani hiç bir aracı olmadan direkt olarak eşler-arası çalışıyor.

Taşıması kolay: Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinlerinizi küçük bir hafıza kartında bile taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile yada başka bir sistem ile yapmak imkansız sanırım.

Bitcoin Kullanmanın Dezvantajları

İzi sürülemez: İzinin sürülemez olması, suçların rahat rahat işlenebilmesi anlamına geliyor. Uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin satılması tarzı durumlar için oldukça uygun bir ortam hazırlıyor Bitcoin teknolojisi.

Kaybetmesi kolay: Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, ya da ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’i kredi kartıyla, havale yoluyla ve elden alabilirsiniz. Kredi kartı bulunmayanlar ya da bu ödeme yolunu tercih etmeyenler için elden alım da tercih ediliyor. Peki Bitcoin satacak birisini nasıl bulacağım diye sorabilirsiniz. Elde alım satım için facebook grupları ya da Meetup.com‘da sanal para birimleri için etkinlikler düzenleniyor, buradaki etkinliklere giderek Bitcoin satışı yapan kişilerle tanışabilir ve elden satın alım yapabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Satın Alabileceğiniz Bitcoin Siteleri

Bitit.io > Visa, Master ve Maestro kartların geçerli olduğu sitede Cashlib, NeoSurf ve Flexepin gibi ön ödemeli kartlarla da Bitcoin satın alabiliyorsunuz.

indacoin.com > Bu site Türkiye dahil 100’den fazla ülkeye destek sunuyor.

Havale/EFT ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

BtcTurk.com > Türk Lirası tabanlı Bitcoin alım satım platformu.

koinim.com > Bu Türk sitesinden Litecoin alım satımı da yapabiliyorsunuz.

 

24 Comments

 1. yakında buna bile vergi geleceği için artık türkiye’deki arkadaşlar çekinmeye başlar oldu bitcoin işinden

 2. Bir bitcoin cilginligidir gidiyor. Bundan cok batan olacwk bana kalirsa. İnsanlari davulla zurnayla cagiriyorlar bir anda batiracaklar

 3. Faruk Abasıyanık Reply

  bu olayın derinine inenler eninde sonunda milyonlar kazanıyor. Hesabında ki parayı unutup yıllar sonra hatırlayan gencin durumunu okuduğum da şaşırmıştım.

 4. Bitcoin geleceğin para birimi bana kalırsa. Şimdiden yatırım yapmak lazım.

 5. Biraz sermaye olsa, bitcoin üretim satabilmek isterdim. Getiris çok büyük olacak diye düşünüyorum.

 6. Kredi kartıyla bitcoin alınabilmesi ilginç olmuş. Fakat insanlara fırsat tanınmış oluyor tabi. Parası olan alsın mutlaka.

 7. şu an çok buyuk düşüş yaşıyor bitcoin umarım düzelir tekrar

 8. gizemi bir sanal para birimi nasıl artıp azalıyor bir türlü anlamıyorum gerçekten

 9. bu paranın ne oalcaüğı belirsiz cok para da kazanabilirsiniz. batadabilirsiniz. karar size kalmıs. ama bence bulasmayın

 10. bitcoin cok fena çakıldı ama bence korkmaya gerek yok vakit alım vaktidir..

 11. Bitcoin sikintili bir sanal para. Bir gecede yok olabilecegi seklinde haberler var. Her sey bitene kadwr paraniz var gibi ama buharlasabilir

 12. şu sıralar bit6cin cok sancılı bir süreç geçiriyor bence bütün güvenenleri derinden sarstı..

 13. bitcoinden cok bence altcoinlere odaklanmak lazım kazançları onlarında güzel

 14. sanırım en mantıklısı altın almak. alıcaksın atacaksın kenara bekliyeceksinç. borsaya girdim 1 ayda 6bintl zarardayım. bozduramıyoruz kaldık olece

 15. bitcoin cok yukseldi. yuksekken almak bence cok mantıklı değil . duserse ilerde dusunulebilir

 16. Sakag bir alan. Sonra calinirsa hic bir ilem yapamiyorsunuz anladigima gore. Suc duyurusundada mi bulunulamiyor acaba

  • suç duyurusu bulunabileceğiniz bir yer yok 🙂 ama bitcoin çalma işlemini şu ana kadar hiç duymadım. belki bir şekilde dolandırılırsınız paranız gider ama çalma durumları söz konusu değil diye biliyorum.

 17. aklı olan girmesin bu işlere borsadan farkı yok bilmezseniz kaybedersinizi

  • borsa yine iyi bunda ne oalcağı belirsiz bir karsılığı yok. borsada zarardada oslanız hissenin sağlam kağıtsa yırtarsınız eninde sonunda

 18. bir kaç haftadır bir türlü yükselemedi bakalım ilerleyn süreçte neler yaşayacağız bitcoinle ilgili, düşmüşken almakta fayda var diye düşünüyorum halen.

 19. gecenlerde rekor dusus yasadı. bakalım bundan sonra nasıl bir yol izleyecek tekrar toparlanacakmı yoksa dususunu surdurecekmi

 20. bitcoin ne yazıkki çok tehlikeli sularda yüzmeye başladı:(

 21. şimdi de Monero diye bir para birimi çıktı bakalım bu para birimlerinde neler olacak ilerleyen günlerde

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.