Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Bu yazımızda Bitcoin nedir?, Bitcoin nereden alınır?, Bitcoin nereden satılır? gibi soruların cevabını verdik. Ayrıca avantajları ve dezavantajlarından bahsettik.

Bitcoin son yılların en çok konuşulan param birimlerinden biri haline geldi ve her geçen gün bitcoin’e olan ilgi katlanarak artıyor. Sadece dünyada değil ülkemizde de konuşulmaya ve araştırılmaya başlanan bitcoin, Aralık ayı içinde 20 bin dolar barajını da aşarak değerini 20 kat birden artırmayı başardı.

Peki Bitcoin Nedir?

Bitcoin, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir. Tüm dünyada bitcoin kullananların sayısı 1 milyona ulaşmış durumda.

Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan transfer imkanına sahiptir. Hiçbir aracıya ihtiyaç duymaz. Bunun yanında internet üzerinden “bitcoin” kabul eden iş yerlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmıştır ve herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir. Üretilecek bitcoinlerin belli bir sayı sınırı vardır. Toplamda 21 Milyon adet üretilecektir. Her kullanıcının dijital bir cüzdanı vardır. Bitcoinlerinizi bu cüzdanlarda tutarsınız.

Bitcoin, TL,USD, EURO gibi birçok para birimine dönüştürülebilir. (Bunu yapan siteler komisyon almaktadır.)

Bitcoin Kullanmanın Avantajları

Enflasyon riski düşük: Enflasyona sebebiyet veren etkilerden biri de tedavüldeki reel para arzlarındaki artıştır. Tedavüldeki para arzının artması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırır. Ancak bu sistem Bitcoin için geçerli değildir. Çünkü Bitcoin sistemi, sonu olan bir sistemdir. Teknik tasarımı itibariyle maksimum 21 milyon adet Bitcoin üretilebilir. Dolayısıyla Bitcoin’in enflasyon riski çok düşüktür.

Güvenli, basit ve ucuz: Kredi kartı veya PayPal gibi ödeme sistemlerinin kullanıldığı klasik online işlemlerde satıcı tarafından bakılırsa; alıcının parasını geri talep etmesi durumunda 3. şahıs servislerini kullanmak gerekiyor. Bu aşamada güvenlik tehlikeye girebiyor ve olay karmaşık bir hale dönüşebiliyor. Bitcoin’de ise geri talep etme gibi bir sistem olmadığı için bu tarz bir güvenlik sorunu da haliyle yaşanmıyor. Olaya alıcı tarafından bakılırsa da; ödeme yapma ve hesaplar arası para transferi yapma gibi işlemler daha güvenli ve daha ucuz hale geliyor. Çünkü Bitcoin teknolojisi peer to peer (P2P) sistemiyle; yani hiç bir aracı olmadan direkt olarak eşler-arası çalışıyor.

Taşıması kolay: Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinlerinizi küçük bir hafıza kartında bile taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile yada başka bir sistem ile yapmak imkansız sanırım.

Bitcoin Kullanmanın Dezvantajları

İzi sürülemez: İzinin sürülemez olması, suçların rahat rahat işlenebilmesi anlamına geliyor. Uyuşturucu gibi yasal olmayan maddelerin satılması tarzı durumlar için oldukça uygun bir ortam hazırlıyor Bitcoin teknolojisi.

Kaybetmesi kolay: Bitcoin sisteminde; kaybettiğiz bitcoinleri, ya da ele geçirilen Bitcoin cüzdanınızı geri almak için kullanabileceğiniz bir mekanizma yok. Bunun önüne geçebilmek için izleyebileceğiniz en iyi yöntem, Bitcoinlerinizi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamak olacaktır.

Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin’i kredi kartıyla, havale yoluyla ve elden alabilirsiniz. Kredi kartı bulunmayanlar ya da bu ödeme yolunu tercih etmeyenler için elden alım da tercih ediliyor. Peki Bitcoin satacak birisini nasıl bulacağım diye sorabilirsiniz. Elde alım satım için facebook grupları ya da Meetup.com‘da sanal para birimleri için etkinlikler düzenleniyor, buradaki etkinliklere giderek Bitcoin satışı yapan kişilerle tanışabilir ve elden satın alım yapabilirsiniz.

Kredi Kartıyla Satın Alabileceğiniz Bitcoin Siteleri

Bitit.io > Visa, Master ve Maestro kartların geçerli olduğu sitede Cashlib, NeoSurf ve Flexepin gibi ön ödemeli kartlarla da Bitcoin satın alabiliyorsunuz.

indacoin.com > Bu site Türkiye dahil 100’den fazla ülkeye destek sunuyor.

Havale/EFT ile Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

BtcTurk.com > Türk Lirası tabanlı Bitcoin alım satım platformu.

koinim.com > Bu Türk sitesinden Litecoin alım satımı da yapabiliyorsunuz.

 

23 Yorum

 1. Mehmet Ara 21, 2017 Reply
 2. Yildiz Ara 21, 2017 Reply
 3. Faruk Abasıyanık Ara 21, 2017 Reply
 4. Aslı Ara 22, 2017 Reply
 5. Gamze Ara 22, 2017 Reply
 6. Yusuf Ara 22, 2017 Reply
 7. ümit Ara 22, 2017 Reply
 8. tuncay Ara 22, 2017 Reply
 9. ahsen Ara 22, 2017 Reply
 10. oğuz Ara 23, 2017 Reply
 11. Fatih Ara 24, 2017 Reply
 12. ulaş Ara 25, 2017 Reply
 13. burhan Ara 25, 2017 Reply
 14. furkan Ara 27, 2017 Reply
 15. izzet Oca 4, 2018 Reply
 16. nebi Oca 6, 2018 Reply
 17. Ezgi Oca 6, 2018 Reply
  • Mehmet Oca 11, 2018 Reply
 18. fahri Oca 11, 2018 Reply
  • ümit Oca 18, 2018 Reply
 19. Mehmet Oca 16, 2018 Reply
 20. feyyaz Oca 18, 2018 Reply
 21. vahit Oca 20, 2018 Reply

Yorum Yapın