SEO

Blogunuzdaki Ziyaretçiyi Kalıcı Tutacak Etkenler

Yazar Eren Can

Arama motorunda kayıtlı olmayan , ban yemiş bir sitenin ilerlemesi asla düşünülemez. Bloglarda ziyaretçilerin çoğu arama motorlarından gelir , gelen ziyaretçilerin amacı sizde bulacağı bilgiyi alıp kullanmaktır sonra belkide bloga tekrar yolları düşmeyecektir. Peki siz ziyaretçilerinize , konu başlıklarında adlandırılan bilgiyi konu içerisindeki yazınızda veriyor musunuz ? Ziyaretçileri vazgeçilmez bir blog halinde kendinizi daha iyi nasıl gösterebilirsiniz ?
Bunu sağlarken kontrol etmemiz gereken adımlar , maddeler şu şekilde ; 

  • Domain : Google veya diğer arama motorlarından gelen ziyaretçi domaine bakar , altta yazılan ilk cümlelere bakar. Yani sizin blogunuzda yazdığınız ilk cümle aslında googlede gözükür ve daha üst sıralarda oynamanıza yol açar. İlk cümlelerinizi konuyla ilgili yazarsanız belkide 2 kat daha önde çıkma şansını yakalarsınız.
  • Yazılan yazılar : Yazılan yazılarınız özgün ve düzgün olmalı. Özgün olduğunuzda daha üst sıralara oynarsınız , arama motorları bloglarınıza daha iyi prler verir , daha iyi indexleme yapar değerini yükseltir. E dolayısıyla PR yükselince kötü bir blog , kötü bir tasarım olsa dahi daha üst sıralarda kalırsınız arama motorlarında.
  • Kategorize etmek : Yazılarınızı kategorize edin ! Neyin ne olduğunu ayırın ama kategorileri de boş tutmayın. Bilmediğiniz eklentiler, dosyaları paylaşmanız gelecek 1 yorumla sizin zamanınızı çalabilir , başınızı ağrıtabilir. Bildiğiniz konular ile uğraşın , uzmanlaşın.
  • Tecrübelerinizi aktarın ! : Tecrübelerinizin %100 olmasa bile belli bir kısmını aktarın. Yani bunu okuyacak kişinin başka birisine anlatacağını düşünün. Karşısındaki insan onun o konuda uzman , veya tam araştırma yapmış olduğunu elbetteki bilmeli. Olayın detaylarına hafiften girip karşınızdaki okuyucuyu biraz daha bilgilendirdiğinizde , veya ufak espriler kattığınızda adam ne güzel yazıyor diyerek sitenizi inceleyebilirler.
  • Sitenizin aktif olduğunu belli edin ! : Bazı bloglar vardır ki yazılarınızı yazarlar , sadece onunla kalırlar. Etrafınızdaki yarışmaları takip edin veyahut haftalık beğendiğiniz videoları sözleri belli başlı yerlere koyun. Blogunuzun son derece aktif olduğu belli olsun , yarışmalara katılıyorsanız belli etkinliklere katılıyorsanız bannerlar koyun. Örneğin sansürsüz internete destek veriyorsanız o tarz yerlerin güzel yerlere bannerlarını ekleyin. Zaten PR ve yeterince okura sahip olunca kaldırır yerini reklama bırakırsınız.
  • Hakkımda , İletişim sayfalarına önem verin ! : Hakkımda , iletişim sayfalarına daima önem verin. Kendinizin hayatını değilde bulunduğunuz diğer siteleri , şuan yaptıklarınızı herşeyi yansıtabilirsiniz o mekana. İnsanların sizi tanımasına , size daha yakın olmasına izin verin.
  • Sosyal Medya : Sosyal Medya’dan bol bol aktif olun. Özellikle bilindiği gibi Twitter üzerinden ünlülere Tweet atabiliyorsunuz , bu alandan yararlanarak ünlülere Tweetler yağmayabilirsiniz. Paylaştığınız yazıları duvarlarınıza attığınızda sizin o tweetinizi görüp tıklayanlar olabilir. Belkide 1 ünlünün size ReTweet atmasıyla blogunuz canlanacak. Kimbilir , belki olur !

 

kaynak:sosyosultan

İlgili Aramalar:Blogunuzdaki Ziyaretçiyi Kalıcı Tutacak Etkenler,SEO,SEO Analiz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.