Film Önerileri

Christopher Nolan’ın En İyi 5 Filmi

Pinterest LinkedIn Tumblr

Christopher Nolan’ın filmografisine bakarak bana göre en başarılı olduğu 5 filmi sizler için ekledim.

Christopher Nolan Kimdir?

1970 Londra doğumlu, MementoInsomniaBatman BeginsThe Dark Knight ve Inception gibi her biri ciddi gişe başarıları yakalamış filmleri portföyünde tutan, İngiliz senarist, prodüktör ve yönetmen.

Reklam yazarı ingiliz baba ve Amerikalı hostes anne’nin çocukları olan Christopher Nolan30 Temmuz 1970‘te Londra’da dünyaya geldi. Çocukluk yılları Londra ve Chicago‘da geçti.

Orta öğrenimini Hertfordshireİngiltere‘de, Haileybury and Imperial Service College‘da tamamladıktan sonra, Lisans eğitimini University College London‘da İngiliz Edebiyatı bölümünde gördü. Üniversite yıllarında okulun film klübünde bir çok kısa film çekme imkânı buldu.

1990‘ların başlarında foto-gazeteci Dan Eldon‘un Afrika yardım projelerinde kameraman olarak çalıştı. Eldon, 1993‘de Somali‘de öldürülene kadar bu serüveni devam etti.

1997‘de, sonradan kendisinden üç de çocuk sahibi olacağı, film prodüktörü Emma Thomas ile evlendi. 1998‘de, rast gele insanları takip eden bir yazarın hikayesini konu aldığı, sadece 6000$’a malettiği, ilk filmi olan Following‘i çekti. Filminin beğenilmesi üzerine, Newmarket Films ile anlaştı ve 2000 senesinde, sonradan kült filmler arasına girecek olan Memento’yu tamamladı. Guy Pearce‘in başrolünü oynadığı film, Altın Küre ve “En İyi Senaryo” dalında Oscar kazandı.

2002 yılına gelindiğinde, aslı bir Norveç filmi olan Insomnia’nın yeni versiyonunu çekti. Başrollerde Al Pacino ve Robin Williams oynuyordu. 2005 de ise çocukluğunun kahramanı olan batman’i farklı bir yapıyla çekiyordu. Başrolünde Christian Bale‘in olduğu Batman Begins, o güne kadar çekilen Batman filmlerinden son derece farklıydı. Nolan’ın dokunuşuyla sadece bir süper kahraman filmi olmaktan çıktığı kesindi.

2006‘da The Prestige2008 yılında ise Batman Begins’in devam filmi olan The Dark Knightfilmlerini çekti. 2 Oscar kazanan The Dark Knight, inanılmaz bir gişe başarısının da sahibi oldu ve ünlü sinema sitesi IMDB‘de en iyi 250 film arasında uzun süre 1. sırada kaldı.

2010 yılında, başrolünü Leonardo DiCaprio‘nun oynadığı Inception, beyaz perde’ye çıktı. Film ilk haftasında IMDB’deki en iyi 250 film listesinde 3. sıraya yükselmeyi başardı ve 60 milyon dolardan fazla hasılat elde etti.

Halen evli ve 3 çocuk babası olan Nolan, Los AngelesCalifornia‘da yaşamaktadır.

Christopher Nolan Filmleri

5- Dark Knight

IMDB: 9.0

The Dark Knight’da, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor: Teğmen Jim Gordon ve Bölge Savcısı Harvey Dent’in yardımlarıyla, Batman, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizlemeye girişir. Bu ortaklığın etkili olduğu açıktır, ama ekip kısa süre sonra kendilerini, Joker olarak bilinen ve Gotham şehri sakinlerini daha önce de dehşete boğmuş olan suç dehasının yarattığı karmaşanın ortasında bulurlar.

4- The Prestige

IMDB: 8.5

Bu beklenmedik dönüşlerle dolu gizemli öyküde, Viktorya Devri’nde iki sahne sihirbazı, giderek şiddetlenen bir savaşa ve birbirlerinin mesleki sırlarını ortaya çıkartmak için doymaz bir susuzluğa dönüşen güçlü bir rekabete girişiyorlar. Bu iki görkemli adamın cüreti tutkuya, şovmenliği bilime ve hırsı dostluğa kırdırmalarının sonuçları tehlikeli, ölümcül ve hileli oluyor. Her şey yüzyılın başında, hızla değişen Londra’da başlıyor. Sihirbazların ünlü ve en üst mertebede idol olarak kabul edildikleri bir zamanda, iki genç sihirbaz şöhrete giden yolu çizmeye başlarlar. Gösterişli, sofistike Robert Angier (HUGH JACKMAN) tam bir şovmenken, yontulmamış ve gelenekçi Alfred Borden (CHRISTIAN BALE) sihirli fikirlerini gösterme yeteneğinden yoksun, yaratıcı bir dahidir. Birbirlerini takdir eden arkadaşlar ve ortaklar olarak yola çıkarlar. Ama en büyük numaraları ters gidince, aralarında ömür boyu sürecek bir düşmanlık başlar; ikisi de bir diğerini geçme ve altüst etme niyetindedir. Sürdürdükleri aşırı rekabet, her numarayla, her gösteriyle daha da büyür; ta ki sınır tanımayana, hatta elektriğin yeni ve inanılmaz güçlerini ve Nikola Tesla’nın bilimsel dehasını işin içine dahil edene dek…

3- Interstellar

IMDB: 8.6

Filmin geçtiği yakın gelecekte yeryüzünde yaşam, artan kuraklık ve iklim değişiklikleri nedeniyle tehlikeye girmiştir. İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüzyüzedir. Derken yeni keşfedilmiş bir solucandeliği, tüm insanlık için umut olur. Buradan geçip boyut değiştirerek daha önce hiçbir insanoğlunun erişemediği yerlere ulaşmak ve insanoğlunun yeni yaşam alanlarını araştırmak ise bir grup astronot-kaşife kalır. Bu kaşifler, geçen 1 saatin dünyadaki 7 yıla bedel olduğu ortamda hem hızlı ve cesur olmak zorunda kalacaklardır.

2- Inception

IMDB: 8.9

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız başlangıçı tamamlayabilirse… Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır. Ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları, onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini sadece Cobb’un görebildiği bir düşmandır.

1- Memento

IMDB: 8.5

Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyer, son model bir Jaguar kullanır; bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir… Ancak Leonard’ın tek işi intikam almaktır; karısının ırzına geçip öldüren adamın peşindedir. Şüpheleri polis tarafından dikkate alınmayan Leonard’ın yaşamındaki tek mücadelesi, adalet arayışı uzerine kurulmuştur. Katili belirlemesinde ise büyük bir zorlukla karşı karşıyadır. Leonard’ın nadir görülen, tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” oncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

7 Comments

  1. Dün yine Interstellar’ı izledim. Muhteşem filmdi. 3. sırada değil ilk sırada yer almalı bence.

    • Bana kalırsa da Interstellar oldukça başarılı bir filmdi. Nolan gerçekten çok zeki bir adam. Adeta bir dahi

  2. batman serisi ayrı bir efsanedir ama Inception beyin yapan bir başyapıt. o yüzden benim birincim Inception

  3. Christopher Nolan en sevdiğim yönetmenlerden birisi. Filmler hakkında sanırım yorum yapmaya gerek yok. Çünkü anlatmaya gerek yok görüyorsunuz mükemmel.

  4. Dark Knight filminin yeri benim için çok başka.Filmin bu kadar iyi olmasının bir diğer nedeni Heath Ledger kendisini bu performansı ile tanıdım. Ancak kazandığı oscarı vefat ettiği için alamadı. Çok fazla teori mevcut.

  5. batmanin yeri bende de bambaşka. 5. değil de ilk 2ye rahat girer bence. dünyadaki öyle bir batman serisi bir daha gelemeycek çünkü.

  6. Inception bilimkurguya bambaşka bir bakış açısı getirdi. Filmi ilk izlediğimde tam olarak anlamadım bile diyebilirim. Muhteşem bi filmdi

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.