Teknoloji-İnternet

Chrome darbe aldı, IE barajı aştı!

Yazar Eren Can

tarayıcı

Tarayıcı savaşlarında uzun zamandır yaşananlar, Ocak ayında tersine dönmeye başladı!

Ocak ayı web tarayıcı kullanım raporlarında bir ilke rastlandı. Verilerini yaklaşık 40 bin web sitesindeki 160 milyon eşsiz ziyaretçiden toplayan Net Applications‘a göre 2012’nin ikinci yarısından bu yana yükselişini sürdüren Internet Explorer, Ağustos 2011’den beri ilk kez yüzde 55‘lik pazar payını aşmayı başardı.

Ocak ayının yükselen tarayıcılarından Firefox ise önceki aya göre Ocak’ta yüzde 0.18 yükselerek yüzde 19.94 kullanım oranına ulaştı. Opera‘nın kullanım oranı yüzde 0.04 artarak son 1 yılın en yüksek oranı olan yüzde 1.75’e erişmeyi başardı. Safari ise yüzde 5.24’lük pazar payını olduğu gibi korudu.

Ocak, Google Chrome‘un sarsıldığı bir ay olarak tarihe geçti. Kullanım oranında yüzde 0.56’lık bir düşüş yaşayan tarayıcı, yüzde 18.04’ten yüzde 17.48’e geriledi.

Net Applications rakamlarına göre Internet Explorer 8, yüzde 23.54’lük pazar payıyla dünyanın en çok kullanılan web tarayıcısı olmayı sürdürüyor. IE10 ise yüzde 0.33’lük pazar payını yüzde 1.29’a ulaştırmayı başardı. IE9’un pazar payı ise Windows 7 gibi bir miktar geriledi.

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.