Haberler

Çipli Kimlik Kartları Resmi Olarak Başlatıyor

Pinterest LinkedIn Tumblr

Nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartları önümüzdeki ay resmi olarak başlatılacak.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ve tüm hazırlıkları tamamlanan çipli kimlik kartları projesi için yasal düzenlemenin de yapılmasıyla sona gelindi. Tüm ülkede yayılması planlanan sistem 3 yıl içinde de her vatandaşın sahip olacağı şekilde tamamlanmış olacak.

Kimlik kartı görsellerinde, ülkenin ulusal, kültürel ve tarihi ortak değerlerini içeren unsurlara yer verildi. Selçuklu çizgileri, Osmanlı motifleri ve Cumhuriyetin modern çizgileri kullanılarak oluşturulan motifler, banknot basımında kullanılan tekniklerle kimlik kartına uygulandı.

Yeni kart sağlık karnesi, pasaport ve ehliyet gibi kartlar yerine de geçecek olan çipli kimlik kartı sadece ulusal değil, böylece uluslararası işlemlerde de gerekli olacak. TÜBİTAK tarafından yapılan birçok güvenlik sistemiyle donatılan bu kartlarda özel DNA’ya sahip ve her kişide değişen mürekkepler, mikro ve hatta nano yazılar, şifreli grafikler ve elektronik olarak da yüksek bir güvenlik sistemi içerecek.

Çipli kimlik kartları için ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapılacak. Bu yeni nesil kartlar ilk olarak Kırıkkale’de dağıtılacak. Daha sonra aşama aşama diğer illere geçilecek.

Kaynak: AA

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

3 Comments

  1. Umarim yuzlerine gozlerine bulastirmazlar birilerini zengin edip bu olmadi demesinlerde

  2. devlet bundan bile para koparma peşinde. verdiğimiz vergiler, ödediğimiz cezalar, devlete yaptığımız katkılar nereye gidiyor?

  3. akp’nin eline yüzüne bulaştırarak ülkeyi milyonlarca lira zarara uğrattığı bir başka proje.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.