Ekonomi

Cumhuriyet Tarihimizin En Yüksek Yıllık İhracatı Gerçekleşti

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aralık ayı ve 2018 yılı toplam ihracat rakamlarını açıkladı.

Geçen yılın ihracat rakamlarını açıklayan Pekcan, “Küresel anlamdaki olumsuz gelişmelere rağmen 2018 yılı fiili ihracatımız yüzde 7,1 artışla 168,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. Bizler için asıl önemli olan yakaladığımız bu fiili yıllık ihracat rakamının aynı zamanda Cumhuriyet tarihi ihracatrekoru olmasıdır. 2017 yılına göre ihracatımız 11,1 milyar dolar artmıştır. Mart ayında milli gelirimiz de açıklandığında ülkemiz ihracatının milli gelire oranında da tarihi bir zirve yakalanmasını bekliyoruz. Bu şu manaya geliyor, Türkiye, her zamankinden daha fazla dünya ekonomisine açık, dünya ekonomisine her zamankinden daha fazla entegredir.” dedi.

2018 yılında ihracatta ilk üç sırayı alan ülkeler Almanya, İngiltere ve İtalya oldu. Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak stratejik gelişmeleri takip etiklerini ve ihracatçıyı destekleyici önlemleri almaya devam ettiklerini bildirdi.

Temennimiz 2019 yılında yeni bir rekorun kırılması ve daha güçlü bir Türkiye ekonomisi görmek. 2019 devletimiz için, işveren ve işçi için bereketli bir yıl olur inşallah.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.