Genel

DC Motorlar ve Çeşitleri

Yazar Eren Can

DC motor çeşitleri, motorların çalışma prensibi ve kullanım alanlarını sizler için yüzeysel anlatmaya çalıştım.

6v-2100rpm-reduktorlu-mikro-dc-motor-3237-14-o

DC Motor nedir?

Elektrik enerjisini, mekanik enerjiye çeviren elektrik makinasına doğru akım motoru denir. Doğru akım motorlarına DA motor veya DC motor da denilmektedir.

Robotikte en sık tercih edilen motor tipi DC motorlardır. DC motorlar ucuz, küçük ve etkilidir. Ayrıca boyut, şekil ve güç bakımından çok çeşitli olmaları da DC motorların sık kullanılmalarının bir diğer sebebidir. DC motor çeşitleri şöyle sıralanabilir: fırçasız DC motorlar, fırçalı DC motorlar, servo motor, step motor ve kompunt motorlar bulunuyor.

Fırçalı DC Motorlar: En eski ve en sık kullanılan DC motor tipi fırçalı DC motordur.

Fırçasız DC Motorlar: DC motorların endüstriyel uygulamalarda en çok tercih edilen türü olup fırçalı motorun fırçalarından kaynaklanan sürtünme,aşınma, ısınma ve ark oluşumu gibi sorunların hiç birine sebep olmadığı için daha uzun ömürlüdürler.

Servo Motorlar: Servo motorlar çok küçük güçlerden çok büyük güçlere kadar imal edilirler(0,05 Hp den 1000 Hp ye kadar). Bu motorlar klasik D.C. motorlar gibi imal edilirler.

Step Motorlar: Step motorlar, fırçalı yada fırçasız DC motorlar gibi sürülebilen ve çok hassas konum kontrol imkanı sağlayan motorlardır. CNC tezgahları ve 3B yazıcı gibi cihazlarda kullanılırlar.

Kompunt Motorlar: Kompunt motorlar aslında Şönt DC motorlar ve Seri DC motorların birleşiminden oluşmuş diyebiliriz.

Endüstride DC motor seçimi istediğimiz özelliğe uygun etiket değerlerine göre seçilmektedir. DC motorlar seçiminde teknoloji ve sanayinin ilerlemesi ile etiket değerlerinden seçilebilmektedir.

12v-37mm-80-rpm-1311-reduktorlu-dc-motor-1311-metal-gearmotor-37dx57l-m-14467-14-o

DC Motor Kullanım Alanları

Sabit ve otomotiv klimalar
Fanlar
Otomatik kapı
Laboratuvar ekipmanları
Paketleme sistemleri
Pompalar
Vana sürücüleri
Dikiş makinaları
Kaynak makinaları

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

2 Yorum

  • Küçükken neler yapmaya çalışmıştım bu motorlarla. Abim elektrikçi olduğundan bir sürü vardı. Helikopter yapmaya çalışmıştım bir ara 🙂

  • Daha bugün acaba şu garaj kapısını otomatik mi yapsam diye düşünürken nasış bir motor gerekli diye hesap kitap yapıyordum sayenizde öğrenmiş oldum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.