Haberler

Dünyanın en tehlikeli yolu Bayburt-Trabzon sınırında

Yazar Eren Can

Bayburt-Trabzon sınırındaki Soğanlı Dağı’ndaki 29 keskin virajlı D- 915 yolu dünyanın en tehlikeli yolu seçildi.

Dünyanın en tehlikeli yolu olduğunu duyan doğa ve adrenalin tutkunlarının yeni rotası olmuş durumda. Ziyaretçilerine dünya genelindeki tehlikeli ve zorlu yolların tanıtımını yapan internet sitesi Dangerous Roads tarafından Bayburt- Trabzon sınırında yer alan, Soğanlı Dağı´ndaki 29 keskin virajlı D- 915 yolunu ‘dünyanın en tehlikeli yolu’ seçti.

Rus askerleri tarafından 1916 yılında yapıldığı ve o dönem ‘ölüm yolu” olarak adlandırıldığı bilinen güzergahta virajlar, tek seferde dönülemiyor. “Ölüm yolu” olarak nitelendirilen Bolivya’daki yoldan daha tehlikeli olduğunu belirtiyor.

‘Derebaşı virajları’ diye bilinen yol, Trabzon ile Bayburt’u, en yakın yer olan 3 bin metre yükseklikteki Soğanlı Dağı üzerinden birbirine bağlıyor. Yol, zorlu arazi koşulları nedeniyle yılın 5- 6 ayı kar yüzünden kapalı kalıyor. Yolda güvenlik önlemlerinin alınmasıyla özellikle safari tutkunlarının davet edileceği yol güzergahı, turizme kazandırılarak, adrenalin tutkunu yerli- yabancı turistlerin ziyaretine sunulacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.