Oyun

Efsane Oyun: GTA San Andreas

Yazar Eren Can

Bu yazımda GTA serisinin en beğenilen oyunlarından San Andreas’dan bahsedeceğim. Oyun severler zaten bilir oyundaki atmosferin mükemmel olduğunu.

GTA San Andreas ilk olarak PlayStation 2 platformunda piyasaya sürülmüştü. Daha sonra PC sürümü yayınlanmıştı. Öncelikle oyunun kurgusunda söz edelim.

Oyun, ana karakter Carl Johnson’ın “CJ” 1992 yılında annesinin evine cenaze için 1987’de taşındığı Liberty City’den Los Santos’a geri dönüşüyle başlamaktadır. Oyun 1992 yılında geçmektedir. Grove Street Families’in dağıldığını öğrenen CJ, temelli dönmeye karar verir. CJ’in dönmesiyle birlikte San Andreas eyaleti zamanla büyük değişimler geçirir. Grove Street Families’e ihanet eden Ryder ve Big Smoke gibi karakterler de CJ tarafından öldürülür. Grove Street Families güç kazanmaya başlar ve Los Santos’un hemen hemen her bölgesini ele geçirir.

Şimdi de GTA San Andreas’ın özelliklerinden bahsedelim. Vadedilen, beklenen ve istenen ne varsa San Andreas’da artık vardı. Devasa boyuttaki ana harita, pek çok eklenen yeni silah ve araçlar karşımızda duruyordu.  Kas ve saygınlık gibi belirli özellikleri geliştirebilmenin dışında karakterin görünüşünü de değiştirebiliyorduk. Tüm GTA oyunlarında olduğu gibi San Andreas’da belli bir senaryoyu gerçekleştirmeyi çalışıyorduk. Zorlu görevler, çeteler arasındaki saygınlığımız ve en önemlisi mal varlığımızı arttırmamız isteniyordu. Ama GTA’nın en güzel yanlarından bir tanesi de size çok büyük bir haritada serbest bir şekilde dolaşmanıza imkan tanıyordu.

Ben görevleri peş peşe yapmıyordum açıkçası biraz zorlandığım görevler oluyordu ya da bazen sıkıcı görevler geliyordu. Gez gez bitmeyen haritada her yere gidip görmeyi çalışıyordum. Tabii GTA serilerinin en güzel özelliklerinden bir tanesi de gta hileleri eminim sizde bir GTA oyununda hile kodu yazmışsınızdır.

GTA HİLELERİ

Tam sayısını bilmiyorum ama 40-50 tane falan hilesi vardır. GTA San Andreas hileleri gerçekten oyunu daha eğlenceli hale getiriyordu. Kız tavlama hilesi bile vardı. Bütün gta hilelerini tek tek denemişliğim vardır. Sanırım en çok kullandığım ölümsüzlük ve silah hileleri idi. Rockstar Games’i GTA efsanesini bugüne kadar getirdikleri için kutlamak gerek.

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

7 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.