Teknoloji-İnternet

En Doğru İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bildiğiniz gibi internet kullanıcılarının en büyük sıkıntısı özellikle ülkemizde internet hızıdır. İstenilen hızı alamayınca akla birçok soru geliyor. Acaba modemle mi ilgisi var? Kablolarda mı sıkıntı var? yahut internet sağlayıcımı değiştirsem düzelir mi?

Bunun gibi insanın aklını kurcalayan sorular geliyor. Bu ve benzeri soruları egale etmenin bir yolu var o da internet hızınızı belirli aralıklarla kontrol etmek. İnternet hızını test etmek için çok sayıda çözüm olduğunu söylemek mümkün. Evinizde ve iş yerinizdeki ADSL, VDSL, Kablonet/Uydunet, fiber internet  ya da akıllı telefonunuzdaki 3G veya 4G fark etmeksizin internete ne kadar hızlı bağlandığınızı test edebilirsiniz.

İnternet hızı testi için en iyi ve en doğru sonuç verdiğine inanılan site Ookla kontrolündeki speedtest.net. sitesini tavsiye ederim. İnternet sağlayıcınızdan evinize ulaşan bağlantının kontrolünü yapmak ve internet paketinizi hangi verimlilikte kullanabildiğinizi görmek için hız testinden yararlanabilirsiniz.

Yapacağınız test ile IP adresiniz, bulunduğunuz konumuz ve internet sağlayıcısı belirlenir. Akabinde indirme hızınızı kontrol edilir. İndirme işleminin kontrolü sırasında sunucu sizin bilgisayarınıza bazı veriler gönderir. Cihazınızın bu verileri ne kadar hızlı şekilde alabildiğini kontrol eder. Belirlenen süre içinde gönderilen verilerin indirilme hızına oranı da sizin indirme hızınızı belirler.

İndirme hızı için yapılan testten sonra, yükleme hızının testi başlar. Sunucu, cihazınızdan gerçek zamanlı olarak bazı veriler çekmeye başlar. Belirli bir süre içinde bu verilerin ne kadar hızlı bir şekilde sizin cihazınızdan sunucuya gönderildiği hesaplanarak yükleme hızınız belirlenir. Bu işlemler sırasında da Ping süreniz belirlenir.

TTNET için Türkiye’nin en çok kullanılan interneti hızını şuradan hesaplayabilirsiniz. https://www.hizturk.com/ttnet-hiz-testi/

Bant genişliği (Bandwidth) nedir?

Daha geniş bant genişliğine sahip bir internet bağlantısı, bir miktar veriyi (bir video dosyası) daha düşük bant genişliğiyle bir internet bağlantısından daha hızlı taşıyabilir.

Bant genişliği, saniyede 60 Mbps veya 60 Mb/s gibi saniyede bit olarak ifade edilir ve her saniyede 60 milyon bite (megabit) bir veri aktarım hızını açıklar. Bant üzerinden geçen veriler bir trafik oluşturur. Bu trafiği rahatlatmak için bant genişliğinizi artırmanız gerekir.

Hız Testinde Çıkan “Ping” Nedir?

Öncelikle ping bir yazılımdır.İlk olarak  1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Ping süresi, bilgisayarınız ile karşıdaki sunucu arasında bir data paketinin iletilmesi sırasında geçen saniye veya saliselere deniyor.

Üst seviye modemlere geçiş yaparak ping ve bağlantı sorunlarını en aza indirmek mümkündür.

Hız testi için önerdiğim siteye ulaşmak için www.hizturk.com

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.