Teknolojik Ürünler

En İyi LED TV Hangisi? LED TV Seçim Rehberi

Pinterest LinkedIn Tumblr

Günümüzün en yaygın kullanılan televizyonlarından Led TV‘ler her yıl yeni modellerle karşımıza çıkıyor. Bu noktada hangisi en iyisi aklımız karışabiliyor. Yeni bir Led TV satın almadan önce, sizin için hazırladığımız tavsiyelere dikkat edin.

Eskiden televizyon almak çok daha kolaydı çünkü model sayıları sınırlıydı böylece fazla bir seçeneğimiz olmuyor. Günümüzde bu durum farklı üretici firmalar birbirleriyle rekabet içindeler. Her yıl görüntü teknolojileri de gelişmeye devam ediyor hal böyle olunca TV alacakların kafaları da karışıyor. Yüksek fiyatlı televizyon daha kaliteli oldukları doğru ama bütçenize uygun en iyi modeli seçebilirsiniz. Buradaki önemli nokta kendi ihtiyacınıza göre bir TV modeli seçmeniz gerekiyor.

Led TV Nedir?

Led TV’ler aslında Lcd TV’lerin ulaştığı son nokta diyebiliriz. Piyasada bulunan Led TV’ler esasında Lcd TV’lerden çok farklı değil. Esas fark, aydınlatmada. Led TV’ler aydınlatmayı görüntü panelin arkasında yer alan Led’lerle yapıyor. Bunun avantajı Lcd ve Plazma TV’lere oranla %50 ila %200 arasında enerji tasarrufu sağlamaları. Daha hafif ve inceler.

Düz Ekran Mı? Kavisli Ekran Mı?

Bu sizin tercihinize kalmış kısaca farkını açıklayacağım. 3D görüntüye ve sinemaya önem veriyorsanız kavisli ekran tavsiye ederim.

Kavisli ekran: Özellikle 3 boyut izlenimi veren görüntü sayesinde izlenilen ortamın içindeymiş hissi verebilmektedir. Bunun yanında curved(kavisli) ekran ile kullanılan teknoloji derinlik artırıcı algoritma seçeneği sunmaktadır. Düz panel ekran televizyonlara göre gözün daha az yorulmasını sağlıyor.

Led Tv Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1- Odanızın Boyuna Göre  Led TV Seçimi Yapın

Ekranın büyüklüğü oturma odasının büyüklüğü ve izlenme mesafesinin uzaklığı ile değişiyor. Mağazaya gidin ve beğendiğiniz televizyona evinizdeki izlenme mesafesine göre önünde durun. Görüntüye baktığınızda pikselleri görmemeniz gerekiyor.

  • Çocuk Odası  – Mutfak -Küçük oda 32 inç 84 cm  (1- 3 metre mesafe)
  • Büyük odalar için 106cm , 108 cm ,104,  42”  (3- 5 metre mesafe)
  • Çok büyük Odalar için ; 127 cm 138 cm   50” -55” (5+ metre mesafe )

2- Led Tv Alırken Bakmanız Gereken Diğer Özellikler

  • Ekran çözünürlüğü: Televizyon alırken en önemli noktalar bir tanesi. Bir TV için 1920×1080 çözünürlük bilgisi veriliyor ise; Bunun anlamı yatay eksende 1920; dikey eksende de 1080 piksel bulunduğudur. Toplamda ise 1920×1080 pixel görüntülenebilir. Çözünürlük arttıkça görüntülenen şeklin netliği artar.
    En az Full HD almalısınız. Ayrıca 2k ve 4k çözünürlüklü televizyonlar da mevcut.
  • SmartTV: Akıllı TV’ler üzerinde sosyal medya işlevlerinden tutun da tarayıcı kullanımına, Skype ile görüşmeler yapmaya ve hatta Youtube videolarını dahi izleyebiliyorsunuz.
  • İşletim sistemi: Akıllı bir TV almaya karar verdiyseniz, onun en azından Android işletim sistemine sahip bir ürün olduğuna emin olun.
  • Marka: Mutfakta için televizyon almayı düşünüyorsanız Vestel, Beko ve Arçelik markalarından bir tercih yapabilirsiniz. Salon için ya da odanız için iyi bir model almayı düşünüyorsanız Sony, Samsung, LG ve PHILIPS markalarından bir tercih yapın.

1 Comment

  1. Uzun zamandır Smart Tv lere bakıyordum, çünkü bilgisayarlardan o kadar sıkıldım ki evde film izlemek dışında dokunmuyorum. Ancak bebek geliyor ve onu 2 yaşına kadar televizyondan olabildiğince uzak tutmak istiyorum.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.