Haberler Sosyal Ağ

Facebook, Oy Veriyorum butonunu devreye sokuyor

Yazar Eren Can

Facebook, bu pazar günü yapılacak genel seçimler için “Oy Veriyorum” butonunu devreye sokacağını duyurdu.

Türkiye’de 38 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı bulunan Facebook, bu pazar günü yapılacak genel seçimler kapsamında kullanıcıların seçimlerde oy kullandıkları bilgisini arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri “Oy Veriyorum” butonunu devreye sokacağını duyurdu.

Facebook’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Politikadan Sorumlu Uzmanı Elizabeth Linder konuyla ilgili şunları söyledi: “İnsanlar her gün Facebook üzerinde önemsedikleri konularla ilgili etkileşimde bulunuyor ve seçimler de sivil diyalogun en güçlü olduğu anlardan birini oluşturuyor. Araştırmalar insanların, Facebook arkadaşlarının oy verme ile ilgili konuştuğunu gördükleri zaman kendilerinin de oy vermeye daha meyilli olduklarını ortaya koyuyor. Seçimlere katılım oranları tüm dünyada oldukça önemli bir konu ve biz de ‘Oy Veriyorum’ butonunun, seçmenlerin oy verdikleri bilgisini daha kolay paylaşmalarını sağlayacağını ve diğerlerini de sandığa gitmek için teşvik edeceğini umuyoruz.”

“Oy Veriyorum” butonu, son üç Amerikan Başkanlık Seçimi, Avrupa Birliği Parlamentosu Seçimi, İskoçya Referandumu, İngiltere ve Hindistan seçimleri gibi pek çok ülkedeki seçimlerde kullanıldı.

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

6 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.