Diğer

Farenizden Daha Çok Yararlanın!

Pinterest LinkedIn Tumblr

fare

Farenizden daha çok faydalanın!

Windows’ta farenizden çok daha fazlasını elde etmek, bu kısayollar ve araçlarla mümkün!

Fareler, uzun zamandır bilgisayarlarımızı kontrol edebilmemiz için bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Öğeleri seçmek, taşımak, çift tıklayarak çalıştırmak, fareler sayesinde çok kolay.

Farenizin işlevlerini daha da geliştirmek, Windows’u kullanırken ondan daha çok faydalanmak istiyorsanız yapabileceğiniz birçok şey var. İşte bunlardan bazıları.

Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, sağ ve sol tıklamanın ne işe yaradığını bilirsiniz. Peki Windows’un bu faydalı fare kısayollarından da haberiniz var mıydı?

CTRL + Sol tıklama: CTRL tuşunu basılı tutarak birden fazla öğeyi aynı anda seçebilirsiniz. Bu sayede belirli bir grup dosyayı seçerek rahatça kesebilir/taşıyabilirsiniz.

SHIFT + Sol tıklama: SHIFT tuşunu basılı tutarak belirli bir aralıktaki tüm dosyaları aynı anda seçebilirsiniz. SHIFT’te tutarken bir dosyaya tıklayıp, ardından yine SHIFT’te tutarken başka bir dosyaya tıkladığınızda, bu iki dosya arasındaki tüm dosyalar da seçilecektir.

Yine SHIFT + Sol tıklama: Bu kısayolu metinlerde de kullanabilirsiniz. MS Word, Chrome, Firefox veya Not Defteri’nde SHIFT + tıklama yoluyla iki seçiminizin arasında kalan tüm metni seçebilirsiniz.

CTRL + sürükleme: Bir veya birden fazla dosyayı seçtiğinizde, sürüklerken CTRL tuşunu basılı tutarak dosyaları yeni konuma kopyalayabilirsiniz.

SHIFT + sürükleme: Bir veya birden fazla dosyayı seçtiğinizde, SHIFT tuşunu basılı tuttuğunuzda Windows, bu dosyaları yeni konuma taşıyacaktır.

CTRL + fare çarkı: Farenizin bir çarkı varsa, sayfaları kaydırırken CTRL tuşunu basılı tutarak onlara yakınlaşabilir ve uzaklaşabilirsiniz. Bu sayede metinlerini okumakta zorlandığınız web sitelerini yakınlaştırabilir veya Windows Gezgini’nde simgeleri büyütebilirsiniz.

Volumouse

Ses ayarlarınızı sıkça değiştirmeniz gerekiyorsa, her seferinde ekranın sağ alt tarafındaki ses simgesine tıklamak size zor gelebilir. Laptop’larda ve bazı klavyelerde bu ayarı hızla yapmanızı sağlayan düğmeler var, ancak farenizle ses ayarlarına hızla erişmek istiyorsanız Volumouse size göre.

Volumouse sayesinde sadece farenizin çarkını döndürerek ses ayarınızı değiştirebilirsiniz. Programın ayarlarını değiştirerek çarkın ne zaman sesi ayarlayabileceğini de seçmeniz mümkün.

AlwaysMouseWheel

Normal şartlarda fare çarkını bir pencere üzerinde kullanabilmeniz için, o pencerenin etkin, seçili pencere olması gerekir. Ancak AlwaysMouseWheel ile buna gerek yok: Fare çarkını döndürdüğünüzde pencereyi seçmemiş olsanız bile, kaydırabilmeniz için fare okunun pencerenin üzerinde olması yeterli.

Ücretsiz olarak sunulan AlwaysMouseWheel’i yüklemenize gerek yok; taşınabilir olduğundan indirip, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

StrokeIt

StrokeIt’in sunduğu fare hareketleri sayesinde Windows deneyiminizi geliştirmeniz mümkün. Araç sayesinde belirli fare hareketlerini belirli komutlara atayabilirsiniz. Bu sayede farenizle bu belirli hareketi her yaptığınızda, ilgili komut çalıştırılacaktır.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.