Tanıtım

Google chrome ve yandex browser nedir?

Yazar Eren Can

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısıdır. Adınını grafiksel ara yüzünden almaktadır. Chromium isimli tarayıcı Google Chormenin açık kaynak kodlu tarayıcısına verilen addır. Son dönem Google arama motorunda en çok yazdıkları -Google chorme indir olmuştur. Google Chormenin 2008 Beta sürümü Microsoft Windows için üretilmiştir. Ve 43 dilde kullanıma sunulmuştur. Daha sonra bunu Mac ve Linux sürümleri izlemiştir. Google Chormenin tasarlanmasındaki amaçlar arasında: var olan görüntüleyiciler arasında güvenliği geliştirmek, hız ve kararlılığı sağlamak, Geniş bir kullanıcı ara yüzüne sahip olmak için tasarlanan Google Chorme 26 farklı kod kütüphanesinden oluşmuştur.

     Google chrome indiren kullanıcının güvenliği iki adet kara listenin sürekli olarak güncellenmesiyle sağlanmaktadır. Kullanıcı zararlı sitelere girdiklerinde Google Chorme bu kullanıcıları uyarmaktadır.

Son dönem internet dünyasında Yandex Browser indiren kullanıcı sayısı artıyor. Peki, nedir Yandex Browser. Yandex Browser Google chorme gibi bir arama motudur. Chromium açık kaynak kod projesi kullanılarak yazımlı ücretsiz bir web tarayıcıdır. Ekim 2012 yılında piyasaya sürülen Yandex Browser, Windows Mac OS i işletim sistemlerini desteklemektedir.

Yandex Browser tarafından indirilen dosyalar, Kaspersky anti virüs programı tarafından denetlenmektedir. Yandex Browser Rusya’nın en büyük arama motoru. Pazar payı olarak dünyada 5. sırada olan RUS BT şirketi Yandex Browser Rusya’da 56 milyon kişiye ulaşmış bir aram motoru. Sadece Rusya değil, Ukrayna, Kazakistan, Beyaz Rusya’da kullanıcıları oldukça fazla.

Türkiye de Yandex indiren kullanıcıların artığını söylemiştik. Zaten internet sitelerinde Google Chrome indiren kullanıcılarla her iki sitemin karşılaştırılması yapılmaya başlandı. Ancak Yandex Browser indirilen dosyaların denetlemesi Kaspersky tarafından yapılması, Yandex Browser indirenleri sıkıntıya sokabilir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.