SEO

Google’da Birinci Sayfa Neden Önemlidir?

Pinterest LinkedIn Tumblr

googleda-birinci-sayfa

Böylesine gelişmiş bir çağda yaşıyor olmamız interneti de hayatımızın ortasına yerleştirmemize neden olmuştur. İnternet çözümleri sayesinde hayat çok daha kolay hale gelmektedir. Bunun nedeni ise birçok ürün ve hizmetin internet üzerine taşınmış olmasıdır. Artık insanlar en küçük alışverişlerini bile internet üzerinden yaptığı için online alışveriş hizmeti sunan web siteler günden güne önem kazanarak çoğalmaya başlamıştır.

Online alışveriş hizmeti sunan web sitelerin günden güne artış göstermesi rekabeti de beraberinde getirmiştir. Her gün yeni bir firma ya da işletmenin internete atılması kullanıcıların da seçim aşamasında zorlanmaya başlamasına neden olmuştur. Bu noktada kullanıcıların ilk tercihleri en fazla ziyaret edilen popüler web siteler haline gelmiştir. Siteler de bu popüler sitelerden biri olmak adına çalışmaya başlamıştır.

İnternet üzerinde popüler bir web site olmak için arama motorlarında üst sıralarda, mümkünse ilk sayfada olmak gerekmektedir. Günümüzün en popüler ve en fazla tercih edilen arama motoru Google bu noktada belirleyici unsur haline gelmiştir. Google ilk sayfada olmak bir web site için mükemmel bir gelişme olarak adlandırılmıştır ve siteler arasında Google’da birinci sayfaya çıkmak için ezeli bir rekabet baş göstermiştir.

Ne yazık ki Google üzerinde popüler bir web site olmak yani ilk sırada yer almak kolay bir iş değildir. Özellikle doğal yollar ile bu işi başarmak oldukça zordur. Bu nedenle doğal görünen yollar ile internet üzerinde popüler hale gelmek için tercih edilen yollar ideal hale gelmiştir. Bu seçeneğe verilen isim ise SEO çalışmaları olmuştur.

Özellikle eticaret SEO teknikleri sayesinde Google’da birinci sayfa hayal olmaktan çıkabilir ancak bu çalışmaların da düzgün ve titiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ne kadar çaba sarf edilse de istenen başarı yakalanamayabilir. Peki, SEO çalışmalarının temeli nedir ve bu çalışmalar nasıl yapılır?

Öncelikle günümüzde en iyi Google SEO çalışmalarının SEO uzmanları tarafından yapıldığını belirtelim. Ancak sizler de küçük detaylara dikkat ederek bu çalışmalara katkı sağlayabilirsiniz. Yani sitenizi sadece bir SEO uzmanının eline bırakarak işinizin bittiğini düşünmeyin. Bu çalışmalara destek vermeniz durumunda sitenizin çok daha kısa bir süre içerisinde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken şey kullanıcılarınızın aradıkları bilgiye, ürüne ya da hizmete kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamak olacaktır. Yani site içi mimarisi tamamen kullanıcı odaklı bir şekilde yapılmalıdır. Sonrasında organik trafiği iyi bir noktaya getirmek adına belirlediğiniz anahtar kelimeleri olabilecek en iyi şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Bunun için de Google’ın anlık sorgu sonuçlarını inceleme imkanına sahipsiniz.

Bu noktada en fazla dikkat edeceğiniz nokta anahtar seçimi olacaktır. Kullanıcıların en fazla aradığı kelimeleri baz alarak anahtar kelimelerinizi bu şekilde belirlemeli ve içeriklerinizde bu kelimeleri birkaç kez kullanmalısınız. İçeriklerinizin güncel durumda olması da önemlidir ve bu nedenle mutlaka verilerinizi aylık olarak kontrol etmeli ve içeriklerinizi yenilemelisiniz. İçeriklerinizin kopya içermemesi gerektiğini de kesinlikle unutmamalısınız.

Tüm bu küçük detaylar SEO çalışmaları ile birleştiği takdirde Google arama motorunda yükseliş sağlamanız ve hatta ilk sayfaya yerleşmeniz bile mümkün olabilir. Google’da birinci sayfada yer almanız web sitenizin her gün daha fazla ziyaretçi alması ve bu şekilde de popüler hale gelmesini sağlayacaktır. Bu şekilde web sitenizin güvenilirliği de artacak ve kullanıcıların birbirine önerebileceği bir platform haline gelecektir.

Google üzerinde her gün milyonlarca kişinin arama yaptığını düşünecek olursak kullandığınız anahtar kelimelere göre yapılan aramalar sonucunda sitenizin de büyük bir kitle tarafından ziyaret edilmesi mümkün hale gelecektir. Bu şekilde de siteniz her geçen gün gelişecek ve maddi getirisi de artış gösterecektir.

2 Comments

  1. Çok Basit.Çünkü Kullanıcıların %bilmem kaçı sadece ilk sıraya tıklar ve aradığı bilgi tıkladığı linkte yeterince doyurucu ise başka linke tıklamaz

  2. Gerçekten çok açıklayıcı ve bilmeyenler açısından ayrıntılı bir anlatım olmuş. Teşekkürler.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.