Teknoloji-İnternet

Google’da çalışmak için bu 5 soruya dikkatlice cevap vermeniz gerekiyor

Pinterest LinkedIn Tumblr

Google personel şefi Laszlo Bock, Google’da çalışmak için bu 5 soruya dikkatlice cevap vermeniz gerektiğini söylüyor. İşte o sorular…

Google’da işe başlamak için ne yapmak gerekiyor?

Bir başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Fakat Google Personel şefi Laszlo Bock’un açıklamasına göre birkaç soruya düzgün cevap vermeniz gerekiyor. New York Times’da öne çıkan makalede, Google Personel şefi Bock’un soruları ve verilebilecek doğru cevapları sıraladı.

1. IQ’nuz 130′un üzerinde mi?

Bu soruya verilebilecek en kötü cevap “Evet“. Bock’ın açıklamasına göre bu soruya daha “Entellektüel bir alçakgönüllülükle” cevap vermeniz gerekiyor. Firmada bir şeyler iyi giderse, kendinizi dahi gibi görürsünüz. Eğer kötü giderse, suçlayacak başkalarını ararsınız. IQ testi sonucunuzu açıkça söylemek, kendini beğenmişlikya da özgüvensizlik olarak yorumlanabilir. Çok ince bir çizgi.

2. Bu akşam yemekte ne yiyelim?

Hileli soru! Kesinlikle “Bana her şey uyar” ya da “Sen ne yemek isterdin?” gibi cevaplar vermeyin. Basit bir soruyu geçiştirmek anlamsız. Burada sizin düşünceniz soruluyor. Google, zor durumlarda idareyi ele alabilecek kişileri istiyor. Eğer kararsızsanız ve düşüncelerinizin başkaları için ne ifade ettiğini merak ediyorsanız, işi alamadınızdemektir.

3. Son okuduğunuz 5 makaleyi/haberi neden seçtiniz?

Bock, katılımcılardan iyi bir cevap beklediğini belirtiyor. Eğer “Herhangi özel bir sebebi” yok derseniz, yandınız! Okuduklarınızın size bir şeyler kazandırması gerekiyor. Eğer uçmak istiyorsanız, bunun üzerine makaleler ya da kitaplar okumalısın. Sadece okumak için okumuş olmak, bir kıstas değil.

4. Becereksiz ya da tembel misiniz?

Bu da hileli bir soru. Eğer evet derseniz, şanslısınız! Bock’un açıklamasına göre ciddi ve zorlu bir görev için gönüllü arandığında, kendinize buna hazır hissetmiyorsanız, çekilmek en iyisi. Çünkü işi batırabilirsiniz. Bu 2. soruyla çelişiyor gözükebilir. Ama mantıklı düşünüldüğünde, doğru yerde karar vermeniz Google’ın ve sizin işinize yarayacak.

5. İyi yaptığınız bir şeyi kayıt altına alıyor musunuz?

Eğer yapıyorsanız, Bock sizi işe almayacağını söylüyor. Problemle karşılaşıldığı zaman “Bunu daha önce yüzlerce kere gördüm, işte yapman gereken şey” diyerek her zaman yaptığınızı sunarsınız. Ama zeki bir çalışan sorunu heraçısından görüp, çözmenin farklı yollarını da bulmalı. Her hata aynı şekilde ortaya çıkmaz.

Google İnternship filmini izleyerek Google’ın sizden ne beklediğini öğrenebilirsiniz.

1 Comment

  1. Google’da çalışacak eğitim ve başarıya sahip birinin bunları düşünmesi gerekmez bence.. 🙂 Google İnternship filmini de listeye ekledim..

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.