Ekonomi

GSMH ile GSYİH Arasındaki Fark Nedir?

Yazar Eren Can

Ekonomi haberlerinde sürekli duyduğumuz Gayrisafi Milli Hasıla ve Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın ne olduğunu ve arasındaki farkın nasıl olduğunu biliyor muyuz? İşte tanımları ve farkı.

GSMH: Bir ülke vatandaşlarının verilen bir yıl için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır. “Vatandaşlık” ayrımının yapılmasındaki sebep GSYİH’den farklı olduğunu belirtmek içindir.

Kişi başına Millî Hasıla hesaplamalarında nüfus artışı gözönünde bulundurulur.

GSYİH:  Bir ülkede belirli bir dönem içinde üretilen bütün nihai mal ve hizmetlerin piyasa fiyatları üzerinden toplanmasıyla oluşan toplam değere gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) diyoruz.

Yabancıların gelirleri ile mal ve hizmet üretimleri hasılaya dahil edilir. Bu nedenle GSYİH göstergeleri yalnızca milli olarak algılanmamaktadır. GSYİH eşittir, Milli Hasıla artı yabancıların ürettiği mal ve hizmetleri toplamıdır. Kısaca ülke hudutları içerisinde belirlenmiş bütün hasıla toplamı GSYİH olarak belirlenir.

Dünya Bankası ve İnsan Gelişim Endeksi (HDI) gibi kuruluşlar, bir ülkenin gelirini daha iyi ölçmek için GSMH’yi Gayri Safi Milli Gelir (GNI) ile değiştirdi. GSMH ve GNI, amaç ve tanım açısından çok benzer olmakla birlikte GNI, üretimin değil, gelirin daha iyi bir ölçüsüdür.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.