Teknolojik Ürünler

Hangi Yazıcıyı Almalıyım? İhtiyaca Uygun Yazıcı Seçme

Pinterest LinkedIn Tumblr

İhtiyaca uygun yazıcıyı nasıl seçmelisiniz? Buradaki en önemli nokta tercih edeceğiniz yazıcıyı hangi alanda kullanacağınızdır.

Yazıcılar elektronik ortamdaki bilgilerinizi kağıda basmamızı sağlayan mürekkep püskürtmeli, lazer ve nokta vuruşlu baskı teknolojisine sahip olan cihazlardır. Alacağınız yazıcının özelliklerini belirledikten sonra bir yazıcı araştırması yapılmaya başlanabilir.

Yazıcı Çeşitleri

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

  • Genelde form çıktısı(fatura) almak için tavsiye edilir.

Hem baskı maliyeti hem de yazıcının kendi maliyeti uygundur. Yazıcının baskı kafası bir matris biçiminde dizilmiş minik iğneciklerden oluşmuş olduğundan bu şekilde adlandırılırlar. Yazıcı kafası bir adım motoru tarafından bir dişli kayış yada daha farklı bir yöntemle yatay olarak hareket ettirilir. Bu sayede yazıcı kafa yatayda istenilen her konuma getirilebilir. Dikey doğrultuda kafa hareket etmez bunun yerine kağıt dikey doğrultuda hareket eder. Fatura baskılarında sıklıkla kullanılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  • Fotoğraf gibi baskı işlemlerinde tavsiye edilir.

Bu tür yazıcılar vuruş yapmadıklarından karbonlu kağıtlarla çoklu baskı için müsait değildir. Kullandığı mürekkebin pahalı olması da farklı bir dezavantajıdır. Temel üç rengi kullanarak farklı renkler elde edilebileceği için renkli kullanım için oldukça müsaittir. Yalnızca siyah baskı yapılacak olursa maliyet daha da düşmektedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar genel olarak ev kullanımı için uygundur.

Lazer Yazıcılar

  • İş yeri veya kişisel baskı işlemleri için tavsiye edilir.

Lazer yazıcılar vuruşsuz bir yöntem kullanırlar. Lazer yazıcılarda kullanılan baskı yöntemi fotokopi makinesindekine benzer lazer yazıcılar satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazarlar. Bir lazer yazıcı alırken yazıcının dakikada yapabildiği baskı sayısı yani hızı, düzenleme dili ile kullandığı kağıt türlerine dikkat etmek gerekmektedir. Lazer yazıcılar genel olarak iş yerlerinde kullanılır.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

3 Comments

  1. ev için alınacaksa lazer yazılarına önermiyormuyorum nokta vuruşlu yazıcı işinizi görecektir ev kullanımı için

  2. yazının sonunda Hangi Yazıcıyı Almalıyım? sorusuna yanıt bulmuş oluyoruz. Açıkçası benim kullanım alanıma ve kaliteli baskı nedeni ile lazer yazıcı almam gerekiyormuş.

  3. Yoğun bir şekild kullanımız varsa, misal bir ofise düşünüyorsanız kesinlikle lazer yazıcıyı düşünün derim

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.