Diğer

Her PC kullanıcısının bilmesi gereken 10 şey

Pinterest LinkedIn Tumblr
Bilgisayar kullanan herkesin bilmesi ve uygulaması gereken 10 temel kuralı bir araya getirdik!
Teknolojiyi, özellikle bilgisayarları kullanırken çeşitli sorunlara boğuşmanız gerekebiliyor. Bu makalemizde her bilgisayar kullanıcısının bilmesi gereken 10 basit bilgiyi bir araya getirdik. Siz tüm bu konulara hakim olsanız bile, yazımızı bilgisayarla arası çok iyi olmayan arkadaşlarınız ve tanıtıdıklarınızla paylaşarak onlara destek hattı hizmeti sunmaktan kurtulabilirsiniz.
İster PC’nizi yedeklemek olsun, ister Wi-Fi ağınızı korumak, tüm bilgisayar kullanıcılarının aklında bulunması ve uygulaması gereken 10 madde, makalemizin sonraki sayfalarında.

Harvard Mark I

İlk bilgisayarlar, hesaplamalar için mekanik parçalardan faydalanıyorlardı ve Harvard Mark I de bunlardan biriydi. 1944’de tamamlanan bilgisayar, 5 ton ağırlığındaydı ve komutları kağıt kartuşlar yoluyla alıyordu.

ENIAC

Dünyanın ilk elektronik genel amaçlı bilgisayarı olan ENIAC, tam olarak programlanabiliyordu. Yaklaşık 27 ton ağırlığındaki bilgisayar, önceki bilgisayarlardan da daha hızlıydı.

Manchester Baby

1948’de işler hale getirilen deneysel bilgisayar, Williams Tube adı verilen yeni teknolojiyi test etmekte kullanılıyordu. Bu katot ışın tüpü, bir bellek olarak kullanılıyordu – bu sayede programları bilgisayar belleğine yüklemek mümkün oluyordu.

UNIVAC I

İlk ticari bilgisayar olan UNIVAC I, Remington Rand’ın (silahlarıyla ünlü olan Remington ile aynı şirket) bir kolu için üretilmişti.

IBM System 360

Bugün geliştirilen programlar, birçok bilgisayarda çalışabiliyor. Ancak ilk bilgisayarlarda bu durum biraz farklıydı, bir bilgisayar için geliştirilen program, sadece o bilgisayarda çalışıyordu. IBM System 360 ise bu durumu değişiren bilgisayar olarak değerlendiriliyor. Makinenin farklı modelleri, birbiriyle uyumluydu ve aynı programı çalıştırabiliyordu.

Dynabook

1968’de Alan Kay tarafından tanıtılan prototip bilgisayar, klavye ve ekranı aynı cihaz üzerinde bir araya getiriyordu. Sadece bir prototip olsa da, bugünkü tablet bilgisayarlar Dynabook’a çok şey borçlu.

Apple II

70’lerde ortaya çıkan kişisel bilgisayarlardan en etkileyicisi, Apple II’ydi. Üretimi 1993’lere kadar devam eden bilgisayar, yaklaşık 6 milyon satış yapmayı başardı.

IBM 5150

IBM 5150, kendi başına büyük bir yenilik getirmese de, sahip olduğu güçlü 8088 işlemcisi ve disket sürücüsüyle bir PC’den beklenen her şeye sahipti.

Compaq Portable

1983’de piyasaya sürülen bilgisayar, kullanıcıların bekleyebileceği her özelliğe sahipti. Boyutu ise zamanı için oldukça küçüktü.

Apple Macintosh

Macintosh, grafiksel işletim sistemine sahip olan ilk bilgisayar olmasa da, bunu ilgi çekici hale getiren ilk bilgisayardı.

Compaq LTE

İlk notebook bilgisayarı olduğunu söyleyebileceğimiz Compaq LTE, bir disket sürücüye ve sabit sürücüye sahipti. Compaq LTE’nin sahip olduğu bu şekil, bir gün masaüstü bilgisayarlarını geride bırakacak bir ün kazanacaktı.

Intel ATX

ATX, tabi ki bir bilgisayar değil Intel tarafından belirlenen bir “form faktör” idi: Anakartın boyutunu, vida yuvalarının ve çeşitli bileşenlerin nerede olacağını belirliyordu. Ancak ATX’in önemi, bilgisayarların gelişimi açısından oldukça yüksek. ATX sayesinde bugün farklı üreticiler, farklı bilgisayarlarda kendi donanımlarını ve kendi işletim sistemlerini sunmuyorlar – işletim sistemleri ve donanım konusunda tutarlılık sağlanıyor.

chip

İlgili Aramalar:Her PC kullanıcısının bilmesi gereken 10 şey,Intel ATX,Compaq LTE,Apple Macintosh
Compaq Portable,IBM 5150,Apple II,Dynabook,UNIVAC I,ENIAC,Harvard Mark I,Manchester Baby

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.