Nedir?

Host Nedir? Ne İşe Yarar?

Pinterest LinkedIn Tumblr

İnternet sitenize ait bütün verileri depolayan ve bu verileri web kullanıcılarına ulaşılmasını sağlayan bu bilgisayarlara web server bu verileri depolama ve yayınlama işlemine de host denir.

Sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda size özel ayrılan hizmete hosting diyoruz. Web siteniz için Hosting hizmetiniz  sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Bu hizmet 7/24 açık olan sunucu tarafından sağlanmaktadır.

Wikipedia Host Nedir?

  Hosting veya barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.
  İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Hosting Türleri

1. Shared Hosting:

  Paylaşımlı hosting adıda kullanılmaktadır, bu tür sistemlerde tek bir sunucu üzerinde, sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücüne göre fazla sayıda hosting barındırılabilir, sözgelimi ortalama bir ev bilgisayarından oluşturulacak bir sunucu 100adet linux hosting barındırılabilirken markalı ve sunucu olarak üretilmiş özel makinalarda sitelerin standart ve yüksek yoğunluklu olmadığını düşünürsek 1000den fazla hosting hesabı açılabilir.

2. Co-Location:

  Bu hizmette hizmeti sunucu bant genişliği yada trafik, eğer varsa elektrik ücreti eğer talep ediliyorsa kurulum ücreti olarak temin edersiniz, kurulacak yazılım ve lisansların da ücretleri anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız gereken ücretlerdir, bunun dışında fiziksel olarak sunucuyu çalışır durumda data centera teslim etmek durumundasınız.

3. Reseller:

  Shared hosting sunucularda da bu hizmet sunulabilir, esasen aldığınız hosting paketi bayi paketi yada reseller adı altında bulunmakta ve yukarıda yazdığımız paylaşımlı hosting sunucularında kullanılmaktadır, burada tek fark size ait bir limit dahilinde bir den fazla hosting hesabını kendi panelinizden kendi kendinize açabilmenizdir.

4. Dedicated Hosting:

  Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir, bazı firmalar bu hizmetin anlaşmasını sözleşme bitiminde sunucunun size ait olacağı tahüdünü verebilirler, normal şartlarda fiziksel makinanın ortalama maliyetini ve buna bağlı olarak bant genişliği ve elektrik ücretini ayrıca ödersiniz.

Hosting alırken dikkat etmeniz gereken hususlar:

 • Siteniz ve Mail adresiniz için aldığınız alan boyutu
 • Genel özellikleri ve sunucunun desteklediği programlar
 • Sunucu Performansı ( Hız)
 • Sunucunun Bulunduğu Yer
 • Sabit İp Kullanımı

Web siteniz için bilinen ve kaliteli hosting firması seçtiğinizden emin olun. Fiyatı çok uygun diye garantisi olmayan firmaları seçmemeye özen gösterin.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

1 Comment

 1. hostlar hakkında kafamda bazı soru işaretlerini gideren bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.