İnceleme

İnceleme: God of War: Ascension

Pinterest LinkedIn Tumblr

İnceleme: God of War: Ascension

God of War: Ascension incelemede!

Kratos’un henüz insan olduğu günleri anlatan God of War: Ascension’da sizi neler bekliyor?

2005 yılında yayınlanan ilk God of War oyununun ardından yıllar içinde PS 2, PS 3, PSP ve cep telefonları için toplam altı devam oyunu yapıldı. Her bir oyun savaş tanrısı Kratos’un hayatının farklı bir dönemini ele alıyordu.

Serinin son oyunu olan God of War: Ascension, aynen PSP ve cep telefonu sürümlerinde olduğu gibi, serinin kaçıncı oyunu olduğunu gösteren bir numara olmadan piyasaya sürüldü. Aslında bu gayet anlaşılır bir durum: Ascension’da anlatılan olaylar, God of War 3’ün ardından gerçekleşenler değil. Oyun, serinin başlangıcından, yani Kratos’un savaş tanrısı Ares’i öldürüp yerini almasından önce yaşanan olayları anlatıyor.

Kratos herkese karşı

Eğer God of War serisini takip etmiş bir oyun severseniz, yapımcı firmanın bu şekilde olayların başlangıcından öncesini anlatan bir devam oyunu yapma kararının ardında yatan nedeni tahmin etmiş olmalısınız: God of War 3’ün ardından ortada Kratos’un öldürebileceği mitolojik tanrı, yaratık, canavar, karakter kalmamıştı. Serinin asıl olay çizgisini takip eden üç PS oyunu boyunca Kratos, klasik Yunan mitolojisinde yer alan, ilk anda aklınıza gelebilecek bütün büyük tanrıları ya öldürdü ya da unutamayacakları sağlam bir dayak attı. Öyle ki yapımcı firma sürekli olarak mitolojiden daha az bilinen, daha karanlık unsurlar keşfedip Kratos’un önüne atmak zorunda kaldı. Kratos, tam bir ölüm makinesi gibi önüne gelen her şeyi parçalara ayırmaya devam etti. Son olarak öz babası, tanrıların lideri Zeus’u haklayan Kratos ortada öldürecek kimse kalmayınca ölümün ta kendisinin yani tanrı Thanatos’un peşine düştü. Ve elbette (evet, doğru tahmin ettiniz) onu da ölü tanrılar listesine ekledi.

Öldürecek tanrı kalmayınca…

Ortada öldürecek kimse kalmadığını fark eden yapımcı ekip geçmişe, ilk oyunda anlatılan olayların da öncesine uzanmak zorunda kalmış. God of War: Ascension’da Kratos, kendisinde önceki savaş tanrısı Ares’le birlikte sinsi bir plan hazırlayan Erinyelerin (oyunda nedense Roma mitolojisindeki adlarıyla yani “Furies” olarak anılıyorlar) yani adalet ve intikamı simgeleyen dişi tanrıçaların peşine düşüyor. Yunan mitolojisinde Erinyeler, antlarını bozan, doğal düzeni sarsan herkesin peşine düşen intikamcı tanrıçalar. Hatırlayacağınız üzere Ares’in aldatmacasına kanan Kratos yanlışlıkla kendi ailesini katlediyordu. İlk başta bu nedenle Kratos’dan intikam almaya çalıştıklarını zannettiğimiz Erinyelerin farklı planları olduğunu oyunda ilerledikçe kavrıyoruz.

Oyunun başında Kratos’u Erinyeler tarafından tutsak edilmiş bir halde buluyoruz. Tanrıçalardan birisiyle kapıştığımız büyük bir çarpışmanın ardından oyun birdenbire olayların üç hafta öncesine geri dönüyor. Kratos’un tutsak edildiği ana kadar yaşanan olayları tekrar yaşadıktan sonra, geriye dönüşten önceki ana geri dönüyoruz. Sizin de kafanız karıştı değil mi? Daha bitmedi! Oyun boyunca bu şekilde zamanda ileri geri gitmeye devam ediyoruz. God of War gibi aksiyon ağırlıklı bir oyunda yapımcı ekibin neden bu şekilde oyuncunun kafasını karıştıran ve olay örgüsünün anlaşılmasını zorlaştıran bir hikâye anlatımını tercih ettiğini anlamakta zorluk çektik.

“God of War” denince akla ne gelir?

Ancak unutmamak gerek, karşımızdaki oyun God of War! Ve bir God of War oyununda hikâyeden daha önemli şeyler vardır: aksiyon ve kanlı ölüm sahneleri gibi. Neyse ki God of War: Ascension bu açılardan çok başarılı. Oyun isminin hakkını fazlasıyla veriyor. Seriye karakterini vermiş olan şey dev tanrı ve canavarlarla yapılan aksiyon dolu zorlu çarpışmalardı. Ascension’da bu tür çarpışmalardan bolca var. Hatta bazı ufak tefek düşmanların bile dişe diş mücadele sergilediği anlar oluyor. Doğru anda doğru tuşa basarak çarpışma alanında bulunan kılıç, kalkan, mızrak ve sopa gibi silahları kullanabiliyoruz. Her silah farklı bir şekilde kullanılıyor: mızraklar fırlatılıyor, kalkan savunmada kullanılıyor, sopa düşmanı silahsız bırakıyor.

Oyun elbette sadece dövüş sahnelerinden ibaret değil: sık sık yolumuza devam edebilmek için çözmemiz gereken bulmacalarla karşılaşıyoruz. Bunlar genellikle bu tür oyunlara aşina olan oyuncuların rahatlıkla çözebileceği bulmacalar oluyor. Ancak bulmacaların bazıları bizi o kadar zorladı, sinirlerimizi o kadar bozdu ki konsolun başından kalkıp temiz hava alıp rahatlamak için yürüyüşe çıkmamız gerekti. Neyse ki günümüzde oyunlardaki bulmacaların çözümlerine ulaşmak hiç zor değil. Biz de oynarken arada sırada internete başvurmadık dersek yalan söylemiş oluruz. Oyundaki en büyük yeniliklerden bazılarını bu tür bulmacaları çözerken kullanıyoruz: Kratos artık zamanda ileri geri gidebiliyor, kendi kopyasını yaratabiliyor. Bu yeni özellikler oynanışa çok şey katıyor.

Silah aynı, güçler farklı

Serinin diğer oyunlarında Kratos, meşhur silahı Blades of Chaos dışında da silahlar kullanıyordu. Ancak Ascension’da bütün oyunu sadece Blades of Chaos kullanarak oynuyoruz. Oyun boyunca topladığımız element güçleri (ateş, buz, şimşek ve ruh), Blades of Chaos’a farklı özellikler katıyor. Böylece silah sıkıcı olmaktan kurtuluyor. Çarpıştıkça gelişen element güçlerinin son halini kullanabilmek büyü gücü harcamanız gerektiriyor.

Ascension’ın God of War serisine kattığı bir diğer yenilikse sekiz kişiye kadar çoklu oyuncu desteği sunması. Arena benzeri haritalarda karşı karşıya gelen oyuncular, kendilerine farklı güçler veren dört tanrıdan (Zeus, Ares, Hades ve Poseidon) birine bağlılık yemini ettikten sonra vahşi bir mücadeleye girişiyorlar. Çoklu oyuncu haritalarının oyuna çok şey kattığını ya da büyük yenilikler getirdiğini söyleyemeyiz. Ancak son derece eğlenceliler! Açıkçası biz hiç sıkılmadan konsol başında saatler geçirdik. Siz de eğer serinin hayranıysanız bizim gibi yapacağınıza eminiz.

Serinin fanatikleri ve yeni başlayanlar buraya

Aksiyon ve heyecan açısından serinin diğer oyunlardan hiçbir eksiği olmayan Ascension’la ilgili şikâyet edebileceğimiz tek nokta daha önce bahsettiğimiz “çarpışacak düşman kalmaması” sorunu. Oyunda sürekli olarak daha önceki oyunlarda binlercesini öldürdüğümüz canavarlarla, yaratıklarla karşılaşıyoruz. God of War: Ascension, aksiyon, grafik, oynanabilirlik ve genel yapım kalitesi açısından çok iyi bir oyun. Ancak eğer siz de bizim gibi seriyi sonuna kadar sömürmüş, klasik mitolojiyle oyundaki olaylar arasındaki ilişkileri ezbere bilen fanatik bir hayransanız, olayların nispeten “küçük boyutlu” oluşuna takılabilirsiniz. Ancak aradığınız klasik God of War çılgınlığıysa Ascension’dan memnun kalacağınıza eminiz. Aradığınız şey farklı bir hikâye, değişik olaylar, mekânlar ve karakterlerse, PS 4 için hazırlanacağına emin olduğumuz sekizinci oyunu beklemeniz gerekecek. Eğer seriyle yeni tanışıyorsanız Ascension’dan başlayıp tüm hikâyeyi kronolojik sırada takip edebilirsiniz.

Not: Asıl güzel haberi sona sakladık: 15 Mart’da piyasaya sürülen oyunun, usta tiyatro oyuncuları tarafından seslendirilmiş Türkçe sürümü de bulunuyor.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.