İnceleme

İnceleme: Logitech Z906 Ses Sistemi

Pinterest LinkedIn Tumblr

Logitech-Z906

Logitech’in en üst düzey ses sistemi Z906 incelemede.

Logitech’in PC kullanıcıları işin geliştirdiği en üst düzey ses sistemi olan Z906’yı inceleme fırsatı yakaladım. Başta kulaklıklar olmak üzere her türlü ses sistemine meraklı biri olarak, Logitech Z906’yı incelemek benim için hayli keyifli oldu. Gümbür gümbür verdiği sesle ofisi adeta inleten ses sistemiyle ilgili deneyimlerimi bir an evvel yazmaya başlıyım ama önce teknik özelliklere bir göz atalım.

Teknik Özellikler
Watt Gücü:
Toplam Watt (RMS): 500W
Subwoofer Watt: 165W
Uydular Watt: 5 x 67W
Ekstra Özellikler:
– THX sertifikası
– Dolby Digital 5.1 şifreleme
 DTS kod çözme
– 3D Stereo
– 2 yıl donanım garantisi
Teknik özelliklere göz attıktan sonra ürünü yavaş yavaş kutusundan çıkarmaya başlayabilirim. Özellikle Subwoofer sayesinde epey ağır olan kutudan çıkan ürünleri sıralayayım;
Kutu İçeriği
– Subwoofer
– 5x hoparlör
– Kontrol konsolu
– Kullanım kitapçığı ve garanti belgesi
– Hoparlörler için 1,80 metre uzunluğunda doğrudan kablo (2 adet arka hoparlör kablosu daha uzun)
– Hoparlör bağlantı kablosu
– Kızılötesi uzaktan kumanda
– 3 adet AAA pil
Subwoofer
Ses sisteminin müzik, oyun ve film performanslarına değinmeye bir an başlamak için sabırsızlanıyorum ancak cihazın hala daha değinmek istediğim bazı özellikleri var. Bu iş için öncelikle Subwoofer’ın arkasındaki giriş/çıkış yuvalarını listeliyim:
– 2x dijital optik
– 1x dijital koaksiyel
– 6 kanallı doğrudan (3x 3.5mm)
– RCA
– Analog Stereo-mini 3.5mm
Yukarıdaki sağdığım bağlantıların hepsi aynı anda kullanılabiliyor. Yani ses sistemi toplamda 6 cihazla aynı anda kullanılabiliyor.
Subwoofer’ın yan bölümünde 8 inçlik bir fiber-bileşim sürücü yer alıyor. Test ettiğim süre içerisinde Subwoofer’ın verdiği baslardan epey memnun kaldığımı söyleyebilirim. Baslar gerçekten kuvvetli. Hatta ofiste kullandığım süre içerisinde komşulara epey zor anlar yaşatmış olabilirim.

Hoparlörler

Ses sisteminin 3 inçlik hoparlörleri 35-20.000Hz aralığında frekans aralığına sahip. Bu da en düşük bas seslerini duyabilmek için yeterli bir rakam olmadığı anlamına geliyor. Böyle üst düzey bir ses sisteminde en azından 20Hz’e kadar inebilmesini beklerdim.
Hoparlörler her ne kadar plastik maddeden yapılmış olsa da ses sürücülerini korumak için ön bölümde metalden ızgara yer alıyor. Yani olası kazalarda -ki ofis ortamında bu oldukça başıma geldi- sürücülerin kolay kolay zarar görmeyeceğini garanti edebilirim.
Ses Kalitesi
Ses kalitesi olarak genel olarak tatmin edici bir kalitesi var ancak daha önce çok daha üst düzey ses sistemlerini test etmiş biri olarak beklentimin biraz altında çıktığını söyleyebilirim. Oyun testlerimde gayet başarılı sonuçlar almış olsam da müzik testlerinde bazı kusurlarla karşılaştım. Örneğin Rock veya klasik müzik dinlerken müziğin kalitesi kulağa hoş geliyor ancak Hip-Hop ve Dubstep gibi basın yoğun olduğu müzik tarzlarında biraz boğulma var. Boğulmayı 3D ses efektini açarak bir nebze azaltmak mümkün ancak bu da müziğin bütün hoparlöre eşit dağılması ve dolayısıyla kalitenin düşmesine neden oluyor.
Film performansı konusunda ise fena sayılmaz. Dolby Digital ve DTS çözücüleri sayesinde 5+1 dağılımı çok güzel hissedebiliyorum. 5 x 67W’lık gücü sayesinde epey yüksek desibelde ses verebiliyor. Her ne kadar apartman gibi yerlerde bu kadar yüksek sesle kullanmak mümkün olmasa da bu özelliği bir artı olarak değerlendireceğim. Ancak ses sisteminin HDMI girişi için HD ses çözücüsü yok. Bu da Dolby TrueHD ya da DTS-HD Master Audio seslerinin desteklenmediği anlamına geliyor. Günümüzde bu ses çıkışlarının çok sık kullanıldığı düşünülürse bunu önemli bir eksi olarak yazabilirim

Sonuç

Logitech Z906 genel anlamda güzel bir ses sistemi ancak beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım. Yalnızca oyun oynayacak olanlar gayet güzel bir ses performansı sunabilecek olsa da aynı performansı müzik dinlerken almak mümkün olmayacaktır. Ayrıca HDMI girişleri için HD ses çözücüsü olmaması da önemli bir eksi.
Yine de bu kadar üst düzey bir ses sistemi için beklendiğimin çok altında bir fiyatı var. Cihazın ülkemizdeki fiyatı 760 ila 1.000TL arasında değişiyor. 760TL’den baz alırsam çok da anormal bir fiyatı olmadığını söyleyebilirim. Ama dediğim gibi Logitech Z906, çok üst düzey bir müzik kalitesi arayanlardan ziyade oyunculara yönelik bir ses sistemi olacaktır.
Artılar:
– Yüksek seviyede ses verebiliyor
– Dolby Digital ve DTS ses çözücüleri desteği
– 6 cihazı aynı anda bağlayabilme özelliği
Eksiler:
– HDMI girişler için HD ses çözücüsü yok
– Ses kalitesi konusunda aşırı hassas kullanıcılar çok tatmin olmayacaktır
Puan: 7,5/10
Fiyat: 760-1.000TL
TECHNO=LABS

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.