İnceleme

İnceleme: Sony Bravia 46HX850

Pinterest LinkedIn Tumblr

sony-bravia-55-hx-850

Piyasadaki iddialı akıllı televizyonlardan biri olan Sony Bravia 46HX850 TB ekibi tarafından incelendi.

Akıllı televizyon pazarında şu sıralar amansız bir rekabete tanık oluyoruz. Tüm televizyon üreticileri hem yüksek görüntü kalitesini, hem de en ideal akıllı TV tecrübesini sunmak için birbiriyle yarışıyor. Bu rekabetin en üst sıralarında yer alan Sony’nin de birçok akıllı televizyon modeli var. Firmanın ürün gamında en çok dikkat çeken modellerden biri, hem şık tasarımı hem de üst düzey teknolojik özellikleriyle Bravia 46HX850.
Özellikle 2D ve 3D görüntü aktarımında üst düzey kalite arayan kullanıcılara hitap eden Sony 46HX850’nin detayları bu incelemede sizleri bekliyor. Bakalım bu televizyon nasıl bir kullanım tecrübesi vaat ediyor.
Kutu İçeriği
Sony 46HX850’yi özenle hazırlanmış kutusundan çıkardığımızda önce montaj işlemini gerçekleştirdik. Televizyonun yanında gelen aparatları, kılavuz yardımıyla kolayca birleştirdik ve Sony 46HX850’yi ayağa kaldırdık. Televizyonun tasarım detaylarına bir sonraki sayfada değineceğiz, ancak şunu şimdiden belirtmeliyiz ki Sony 46HX850 gerçekten sıradışı şıklığa sahip bir akıllı televizyon.
Sony 46HX850’nin kutusunda televizyon ve ayaklık aparatının dışında; iki adet 3D, bir adet microUSB veri iletim kablosu, oldukça kalın ciltlerden oluşan iki adet kullanım kılavuzu ve standart yapıdaki uzaktan kumanda çıkıyor.
Şunu üzülerek belirtmeliyiz ki, fotoğrafta gördüğünüz gözlükler televizyonun kutu içeriğinde mevcut değil, bize incelememizde yardımcı olmaları için gönderilmişler. Eğer Sony Bravia 46HX850’yi satın almayı düşünüyorsanız, alışveriş listenize iki adet 3D gözlüğü de dahil etseniz iyi edersiniz.
Sony 46HX850’nin yanında gelen uzaktan kumanda, Sony akıllı televizyonların birçoğunda karşımıza çıkan kumandayla aynı. Kumanda kolay kullanılıyor, çok ağır da değil. Ancak Samsung ve LG’nin akılcı kumanda çözümlerine oranla biraz basit kaldığını kabul etmek gerek.
Tasarım
Sony 46HX850, yazımızın başında da belirttiğimiz üzere son derece şık ve alımlı bir tasarıma sahip. 46 inç yani 118cm ekrana sahip olan televizyon, Sony’nin monolitik dizayn dediği hafif eğimli duruşuyla ideal görüş açısı sunuyor.
Televizyonun ekranı Corning Gorilla Glass çizilmez cama sahip. Bu özellik, titiz kullanıcıların televizyon ekranını silerken korkmamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca günümüzde hareket algılayıcılı oyun kontrolörlerinin yaygınlaştığını düşünürsek, elinizden fırlayacak bir kontrolörün (örneğin PS Move) ekrana çarpması halinde fazla korkmanıza gerek yok.
Ayrıca bu cam sadece dayanıklılık özelliğine değil, parlama engelleme özelliğine de sahip. Sony’nin 46HX850’de Corning Gorilla Glass cam kullanmış olması son derece akıllıca. Bu cam sayesinde televizyon hem daha az parlama yapıyor, hem de çizilmelere karşı
Sony 46HX850, yere tam oturan geniş bir tabla üzerinde hafif eğimli olarak duruyor. Televizyonu ayakta tutan tablanın hoparlörleri mevcut. Bu sayede televizyon, izleyicilerine maksimum netlikte ses tecrübesi sunuyor.
Sony 46HX850’nin görüntü paneli, fırçalanmış aluminyum çerçeveleriyle dikkat çekiyor. Çerçeve dediğimizde gözünüz korkmasın, televizyonun çerçeveleri o kadar ince ki, Sony 46HX850’ye çerçevesiz desek fazla abartmış olmayız.
 
Televizyonun sağ arka kısmında giriş çıkış paneli bulunuyor. Bu panelin sağ kısmında en üstte iki adet USB 2.0 girişi, bir adet VGA (D-Sub) bağlantı noktası, PC ve HDMI 2 ses girişi, televizyonun sesini dışarı vermeye yarayan ses çıkış noktası ve iki adet HDMI yuvası yer alıyor.
Panelin sol yanındaki bileşenlerdeyse SCART girişi, komponent girişleri, Ethernet yuvası, anten bağlantı noktası, optik ses çıkışı ve biri ARC olmak üzere iki adet HDMI yuvası yer alıyor. Bu girişlerin dışında bir de entegre stand hoparlörünün bağlandığındığı bir bağlantı noktası dikkat çekiyor. Konuyu özetleyecek olursak, giriş çıkış noktaları gayet sorunsuz kullanılıyor ve yeterli sayıdalar. Televizyonun giriş çıkış noktalarında 4 adet HDMI 2 adet USB girişi olması büyük avantaj sağlıyor.
Sony 46HX850’nin tasarımı gerçekten göz alıcı. Televizyon hem şık ve ince görünüyor, hem de monolitik tasarımı sayesinde karşıdan bakıldığında ideal görüş açısı sunuyor. İncelememiz televizyonun donanımsal özellikleri ve kullanım tecrübemizle devam ediyor.
1 2

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.