İnceleme

İnceleme: Sony VAIO SVT1312V1ES

sony-vaio-svt1312v1es

Sony’nin karizmatik tasarımlı ve dokunmatik ekranlı 13,3 inç Ultrabook’u VAIO SVT1312V1ES, detaylarıyla incelememizde.
Intel’in başlattığı Ultrabook akımı tüm hızıyla sürüyor. Piyasa şu sıralar ince, hafif ve güçlü dizüstü bilgisayarların istilası altında. Özellikle modern oyunları oynamaktan çok, gündelik işler için bilgisayar almayı düşünenlerin başlıca tercihi haline gelen Ultrabook’lar, Windows 8’in piyasaya çıkmasıyla birlikte biraz daha ön planda boy göstermeye başladı.
VAIO serisi dizüstü bilgisayarlarıyla yıllardır beğeni kazanan Sony de bu platformun iddialı rekabetçilerinden biri konumunda. ‘Japonya’nın teknolojisi’ dendiğinde akla ilk gelen firmalardan biri olan Sony, VAIO serisinin zarifliğini Ultrabook akımının taşınabilirlik ilkeleriyle birleştirerek etkileyici yeni nesil bilgisayarlar üretiyor.
Bu incelememizde sizlere, hem Sony, hem de Ultrabook bayrağını gururla taşıyan ürünlerden biri olan VAIO SVT1312V1ES’yi sunacağız. Özellikle yüksek taşınabilirlik imkanı, güçlü donanım ve dokunmatik ekran arayanlara hitap eden VAIO SVT1312V1ES’nin detayları sizlerle.
Tasarım 
Magnezyum alaşımlı aluminyum kasaya, 13,3 inç ekrana boyutlu ekrana, 19mm kalınlığa ve 1,66 kilogram ağırlığa sahip olan VAIO SVT1312V1ES; ilk bakışta aşık olunacak düzeyde şık bir Ultrabook. Dokunmatik ekrana sahip olmasından ötürü biraz kalın ve ağır olan bilgisayar, her şeye rağmen son derece yüksek taşınabilirlik imkanı sunuyor.
Bilgisayarda Sony’nin tasarım titizliği hemen hissediliyor. Magnezyum kapak üzerinde VAIO logosu tüm ihtişamıyla kendini gösteriyor. Bilgisayarın her noktasında şıklık göze çarpıyor. Kapağı açtığımızda son derece düşük profilli çiklet klavye ve geniş bir touchpad görünüyor.
Klavye oldukça yumuşak tuşlara sahip. Tuşlar o kadar yumuşak ki, eğer sert tuşlu klavyelere alışık biriyseniz bu bilgisayarın klavyesine alışmakta epey zorlanacaksınız. Tuşların boyutunda, aralık mesafelerinde ya da dizilimlerinde herhangi bir sorun yok. Yumuşaklıktan kaynaklanan farklı hissiyata alıştığınız takdirde VAIO SVT1312V1ES’nin klavyesinden epey memnun kalacağınızı düşünüyoruz.
Touchpad ise hem geniş, hem çoklu dokunuşları kolayca algılıyor hem de hoş bir dokunuş hissi sunuyor. Touchpad bastırılarak tıklanan cinsten. Bu bilgisayara sahip olan kullanıcılar ister parmaklarıyla hafifçe dokunarak, isterlerse touchpad üzerine parmağını bastırarak tıklama işlemini gerçekleştirebilecekler.
Klavyenin sağ üst kısmında Assist, Web ve VAIO tuş grubu, uyarı LED’leri ve güç tuşu bulunuyor. Assist tuşuyla Sony VAIO’ya özel yardım menüsüne ulaşabiliyor, Web tuşuyla bilgisayarınızın birincil tarayıcısını tek tuşla açabiliyor, VAIO tuşuyla ise bilgisayarınızın temel ayarlarını yönetebildiğiniz menüye çabucak ulaşabiliyorsunuz. Bu pratik tuş takımı, Sony VAIO serisini farklı kılan ögelerden sadece bir tanesi.
Bilgisayarın sol yanında güç girişi, ısı iletim ızgarası, bir adet USB 3.0, bir adet USB 2.0 yuvası yer alıyor. USB girişlerinin iki adet olması, bilgisayarı harici fare ve klavye ikilisiyle kullanırken başka USB cihaz takamamanıza sebep oluyor, ancak bu cihazın bir Ultrabook olduğunu unutmamak gerek. Dolayısıyla VAIO SVT1312V1ES, çevre birimlerini bağlama konusunda yeterli imkanları sunuyor.
Bilgisayarın sağ yanında ise Ethernet yuvası, VGA ekran bağlantısı, HDMI girişi ve SD kart okuyucu yer alıyor. Sony VAIO SVT1312V1ES genel olarak zengin giriş-çıkış imkanları sunuyor. Sony ince ve hafif bir bilgisayar üretmiş olmasına rağmen giriş-çıkış noktalarından fazla kısmamayı başarmış.
Sony VAIO SVT1312V1ES, tasarım konusunda gerçekten çok başarılı bir Ultrabook olmuş. Dokunmatik ekrandan ötürü birazcık kalın olsa da, VAIO SVT1312V1ES son derece çekici görünüyor.
Bilgisayarın ekranı hakkındaki bilgilerle incelememiz devam ediyor.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.