Haberler Sosyal Ağ

Instagram’ın Algoritması Nasıl Çalışıyor? İşte Algoritmanın Detayları

Yazar Eren Can

Ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulaması Instagram’ın algoritma mantığı açıklandı. Önemli olan faktörlerden bahsediyoruz.

Instagram akışını etkileyen önemli etkenler bulunuyor. Sadece Instagram fenomenleri değil milyonlarca kullanıcı algoritmanın çalışma mantığını anlayarak daha fazla kitleye ve daha fazla beğeniye sahip olmak istiyor.

Instagram, akışın çalışma mantığını makine öğrenmesi temelli bir algoritmaya sahip olduklarını belirtti. Algoritmada 3 temel faktör yer alıyor.

  1. İlgi: Neleri daha çok sevdiğinizi ve nelere daha çok baktığınızı tahmin ediyor.
  2. Yenilik: Son gönderiler her zaman en yukarıda yer alıyor.
  3. Etkileşim: Bu faktör ise şöyle işliyor, eğer bir profilin paylaşımlarını yakından takip edip sık beğeniyorsanız o profilin gönderileri daha yukarıda gösteriliyor.

Makine öğrenimi uygulama için davranışları analiz ederek, önemli olan gönderiyi yüksek sıralamayla öne çıkarıyor. Instagram’da ters olarak işleyen bir özet akışı yok. Bir gönderi saklanmıyor ve özet akışında aşağıya indikçe diğer tüm gönderilere ulaşabiliyorsunuz. Özet akışında video ve fotoğraf arasında fark bulunmuyor. Ayrıca Kişisel ve ticari hesaplar arasında da herhangi bir fark yok.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.