İOS

İOS 8 Tanıtıldı İşte Özellikleri

Pinterest LinkedIn Tumblr

Apple, WWDC etkinliğinde iPhone, iPad ve iPod’larda kullanılan mobil işletim sistemi iOS’in en yeni sürümü iOS 8′i de duyurdu.

iPhone şu ana kadar 500 milyondan, iPad 200 milyondan iPod’da 100 milyondan fazla satmış. Bugüne kadar toplam 800 milyon adet iOS işletim sistemine sahip cihaz satılmış.

Etkinlik sırasında verilen bilgilere göre, iOS 8’in yüklenebileceği cihazlar arasında iPhone 4S ve daha yeni modeller, iPad 2 ve daha yeni modeller, iPad Mini, Retina ekranlı iPad Mini ve 5. nesil iPod Touch yer alıyor. En son iOS 7 desteği alan iPhone 4 ise iOS 8 ile birlikte güncellemere veda ediyor.

Tim Cook’a açıklamasında, yüzde 97 oranında kullanıcının iOS 7 işletim sistemini beğendiğini söyledi.

İlk yenilik gelen tüm bildirimlerin bildirim çekmecesi içinde yanıtlanabilmesi. Örneğin bir cevapsız aramaya buradan geri dönebiliyor ya da gelen toplantı bildirimine olumlu ya da olumsuz yanıt verebiliyorsunuz. Bu özellik Android’de uzun bir süredir kullanılıyor.

Family Sharing adını taşıyan yeni uygulama ise her bir cihazda ailenizi tanımlayabiliyor ve onlarla fotoğraf, takvim, arkadaş listesi gibi içerikleri paylaşabiliyor ya da konumuzu görebilmelerine izin verebiliyorsunuz.

İOS 8’in dikkat çekici özelliklerinden birisi bildirimlerin kilit ekranı veya herhangi bir uygulama içerisindeyken cevaplanabilmesi.

Apple, QuickType isimli yeni klavyesini iOS 8 işletim sistemi ile birlikte kullanıcıların beğenisine sundu. QuickType, ilk aşamada Türkçeyi desteklemiyor.

iMessage yardımı ile çoklu görüşmeler yapılabilecek.

Siri, iOS 8 güncellemesi ile her zamankinden daha da güçlü hale geldi. Siri’nin Türkçe desteği yok.

İşletim sistemine yeni eklenen Health uygulamasıyla sağlıkla ilgili tüm bilgilerinize tek bir arayüz üzerinden erişebiliyorsunuz.

iOS 8′de Spotlight da önemli yenilikler sunuyor. Arama kutusundan yalnızca cihazınız içindekileri değil, birden çok kaynaktaki birden çok içerikte arama yapabiliyorsunuz.

iOS 8′de fotoğraflar uygulamasında da bazı yenilikler var. Arama yaptığınızda isim ya da konumlardan ilgili fotoğrafları bulabiliyorsunuz.

Apple’ın iOS 8 işletim sisteminde üçüncü parti uygulamalar Touch ID ile parmak izi veri okumanızı sağlar. Bu parmak izi tabanlı uygulamalar oturum açma, alternatif standart kullanıcı adı ve şifre gibi uygulamalar içine uygulama sağlayacak.

iCloud Drive’da 5 GB’lık bir alan ücretsiz olarak kullanılabiliyor. 20 GB’lık bir alan için aylık 0,99 dolar, 200 GB bulut alanı içinse aylık 3,99 dolar ödemeniz gerekiyor. Bu da iCloud Drive’ı Google Drive ve Dropbox gibi rakiplerinden daha pahalı yapıyor.

iOS 8 işletim sisteminin betası bugün başlatıyor. Beta testlere katılabilmek için bir geliştirici hesabına ihtiyacınız olacak.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.