Genel

IP Adresini Sabitleme

Yazar Eren Can

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte bilgisayar artık hepimizin hayatında, evinde, işyerinde olmazsa olmazı haline geldi. Bütün işlerimizi, iletişimimizi, araştırmalarımızı internet üzerinden yapar olduk. Haliyle, bilgisayarla birlikte hayatımıza da birçok yeni konu ve terim girdi. Bu terimlerin en önemlilerinden biri de IP adresi (International Protocol Address) oldu kuşkusuz… Peki, nedir bu giderek artan bir sıklıkla işitmeye başladığımız IP adresi? Bu noktada, IP adresini tıpkı bir mektup adresi gibi düşünebiliriz. Bilgisayar ağına bağlı cihazlar birbirine ağ üzerinden veri yollamak için bu iletişim adresini kullanırlar. Bilgisayarımızın dış dünya ile bağlantı içinde olmasını istiyorsak mutlaka bizim de sabit bir IP adresimizin olması gerekir.

IP adresleri sabitleme uygulamasını kısaca anlatacak olursak, aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Masaüstünden “Ağ Bağlantıları”nı çift tıklıyoruz.

Eğer bu simge yoksa masaüstüne sağ tıklayıp özelliklerden masaüstü sekmesinin alt kısmında bulunan “Masaüstünü Özelleştir” düğmesine tıklıyoruz. “Ağ Bağlantılarım” yazan kutuya işaret koyup “Tamam” diyoruz.

Aynı şekilde erişimi “Denetim Masası”ndan da sağlayabiliriz.

Sol taraftaki “Ağ görevleri” menüsünden “Ağ bağlantılarını görüntüle” linkine tıklıyoruz. Karşımıza bilgisayarımızdaki bütün ağ bağlantıları gelecektir. Buradan “Ethernet” kartına ait olanı seçip sağ tıklıyoruz ve “Özellikler”i seçiyoruz.

Gelen pencereden “İnternet İletişim Kuralları (TCP/IP)” olanı seçip “Özellikler” butonuna tıklıyoruz.

Genelde otomatik olarak ayarlanan IP’leri artık elle ayarlamak için “Aşağıdaki IP adresini kullan” seçeneğini tıklıyoruz ve biraz önce aldığımız IP adresi kısmına istediğimiz bir IP’yi (genelde modemle aynı seriyi takip eder) yazıyoruz. Örneğin;

  • 192.168.1.1-192.168.1.x
  • 10.0.0.2-10.0.0.x
  • 10.0.138-10.0.0.x gibi.

Burada x’ler modemin IP’sinden yüksek olmak zorundalar. ADSL modeminkinden yüksek olmadığı sürece, buraya girdiğimiz IP’nin hiçbir önemi yoktur. “Varsayılan ağ geçidi”  ve “Yeğlenen DNS” kısmına da ADSL modemin IP’sini yazıyoruz.

İşte bu kadar… Bu adımları harfiyen uyguladığımızda bilgisayarımızın IP’sini sabitlemiş oluyoruz. Modeminizin bilgisayarınıza erişim kurdurmasını sağlayabilmeniz için bu IP’ye “Modemden port (kapı)” açılması gerektiğini de unutmayalım.

Konuyla ilgili size yardımcı olacak somut bir kaynak takviyesine halen ihtiyaç duyuyorsanız, bilişim dünyası ile ilgili tüm kullanıcılara yol gösteren, ışık tutan aylık bilgisayar ve internet dergisi PCnet’te, bu uygulamayla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.