Teknoloji-İnternet

iPhone Önbellek Temizleme – Kesin Çözüm

Pinterest LinkedIn Tumblr

iPhone kullanıcılarının en çok şikayet ettiği şey şişen önbellek dosyalarıdır. Teloji.com iPhone önbellek temizle nasıl yapılır farklı yöntemlerle anlatmış. iPhone önbelleğinin şişmesi sonucu hem telefonun hafızası dolmakta hem de telefonun yavaşlamasına neden olmaktadır. Özellikle 16GB dahili depolama alanına sahip iPhone kullanıcıları bu konudan şikayetçidir. Aşağıdaki anlattığımız yöntemler ile iPhone hafızasını temizleyebilirsiniz.

iPhone’da internet tarayıcısı olarak Safari kullanıyorsanız önbellek temizleme işlemine Safarinin önbelleğini temizleyerek başlayabilirsiniz. Çünkü Safari ile gezindiğiniz websitelerinin önbellekleri telefona kaydedilmektedir. Safarinin önbelleğini temizlemek için Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğini seçin. Safaride saklanan diğer verileri silmek için Ayarlar > Safari > İleri Düzey > Web Sitesi Verileri > Tüm Web Sitesi Verilerini Sil seçeneğini seçin.

Safari belleğini sildiniz, ancak tabi ki iPhone önbelleğini dolduran tek şey bu değil. iPhone önbelleğini dolduran şey telefona yüklediğiniz oyun ve uygulamalardır. Özellikle sık kullanılan Facebook gibi uygulamaların önbelleği rahatlıkla 500-600 MB’a kadar çıkabilmektedir.

iphone-uygulama-silerek-onbellek-temizleme

 

Hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını öğrenmek için Ayarlar > Genel > Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı sekmesine gelin. Saklama Alanı altında yer alan Alanı Yönet seçeneğini seçin. Burada telefonunuzda yüklü olan uygulamaları ve kapladığı yeri göreceksiniz. Buradan fazla yer kaplayan uygulamayı silin ve tekrar o uygulamayı yükleyin. Böylece o uygulamanın ön belleği silinmiş olacaktır.

iphone-saklama-alanı

 

Eğer bu işlemlerle uğraşmak istemiyorsanız size bir de iphone önbelleğini silebilen ücretsiz bir uygulamayı önereceğiz. Battery Doctor uygulaması hem iPhone’da bulunan gereksiz önbellek dosyalarını temizlemektedir hem de performansı artırmaktadır.

Batter Doctor uygulaması ingilizce olduğu için kullanımını da anlatalım. Uygulamanın alt kısmında bulunan menüden “Junk” sekmesine gelin. Uygulama telefonu tarayacak ve önbellek dosyalarını gösterecektir. Daha sonra “Clean Up Cache” butonuna dokunun. Böylece önbellek dosyaları temizlenecektir.

iphone-onbellek-temizleme-battery-doctor

 

Batter Doctor uygulamasını aşağıdaki linkten indirip kullanabilirsiniz.

itunes

 

Kaynak : teloji.com

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

1 Comment

  1. çokta zor gözukmuyor ama bilmek te öğrenmekte yarar var teknoloji ve ihtiyaclar yenilikleri beraberinde getiriyor.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.