Nedir?

Mac Adresi Nedir? Ne İşe Yarar?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bu yazımızda MAC (Media Access Control) adresinin ne olduğunu ve nasıl öğrenileceğini açıklayacağım.

Mac Adresi Nedir?

MAC adresi, bir bilgisayar ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Fiziksel network ürünlerine, üretici firma tarafından atanan 48 bit’lik bir numaradır ve sadece atandığı ürüne özeldir. MAC Adresi 12 karakterden oluşur. 01:64:45:91:89:AF gibi. Bunun ilk 6 karakteri o cihazı üreten firmayı gösterir. Sonraki 6 karakter ise o donanım ne olduğunu gösterir.

MAC adresi, sadece yerel ağlarda haberleşmeyi sağlar. Ağın dışına taşınabilecek bir adres değildir. Sadece aynı ağ üzerindeki bilgisayarların birbirlerini bulmalarını sağlar. Aynı ağda iki ağ cihazının birbiriyle haberleşmesi MAC adresiyle mümkündür.

Mac Adresi Nasıl Öğrenilir?

  • Başlat -> Aramayı Başlat kutusuna cmd yazılır ve Başlat menüsünde beliren cmd simgesi tıklanır.
  • Açılan komut istemi penceresine ipconfig /all veya ipconfig -all yazılır ve Enter tuşuna basılır. Bu komut bilgisayardaki ağ adaptörlerinin listelenmesini sağlayacaktır. Listede ilgili ethernet bağdaştırıcısının altında Fiziksel Adres etiketli on iki haneli karakter dizisi o bağdaştırıcının MAC adresidir.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

1 Comment

  1. ilk duyduğumda bunun çok onemli bir şey olduğunu düşündüm. yani ip adresi kadar önemli.işin detayına girince bir nane olmadığının farkına vardım.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.