Haberler

Türkiye’nin Milli Uçak Projesi RG’de Yayınlanarak Yürürlüğe Girdi

Pinterest LinkedIn Tumblr

TUSAŞ tarafından Ankara’da yapılacak Milli Muharip Uçak Projesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Ankara’da yapılacak olan milli muharip uçak üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet desteği verilecek. 5 milyar 659 milyon 670 bin TL sabit yatırım tutarıyla hayata geçirilecek proje 15 yıl içinde tamamlanacak.  Bu süre yeterli olmazsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yarısı kadar ek süre verilecek. Proje tamamlandığında TAI yılda 12 savaş uçağı üretecek.

İstihdam kapsamında 300 nitelikli personel ve 3000 ilave personel istihdam edilecek.

Milli Uçak Yatırımına, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi, kurumlar vergisi indirimi, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği, azami 660 milyon lira nitelikli personel desteği, 440 milyon lirayı aşmamak kaydıyla faiz desteği veya kar payı desteği sağlanacak. Ayrıca, 350 milyon lirayı aşmamak üzere enerji tüketim harcamalarının yüzde 50’si kadar destek ve yatırım yeri tahsisi imkanı verilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8wA63SOMw8

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/08/20180803-3.pdf

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

2 Comments

  1. sevindirici bir haber ama geçen gün afganistana satacağımız helikopterlerin motorunn abd yapımı olduğunu ve satış için izin gerektiğini duyunca üzülmüştüm. umarım bu da böyle olmaz.

  2. Normalde bu tarz ürünleri yaparken Türkiye malzemelerin çoğunu yurt dışında alıyor. Bu milli uçakta malzemeleri dışarıdan mı alacağız yoksa biz mi yapacağız. Dışarıdan getirtiyor isek pek milli uçak denemez.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.