İnceleme

Ön İnceleme: Galaxy S4 Mini

Pinterest LinkedIn Tumblr

Galaxy S4 Mini

Samsung, Galaxy S4’ün hemen ardından, Galaxy S4 Mini‘yi de tanıttı. Telefonun ne zaman raflarda olacağı halen kesin değil ama bizim tahminimiz, Avrupa ve Amerika için Temmuz ayının ortaları.

Telefonun sol yanında ses düğmesi, sağ yanında ise açma-kapama / kilit düğmesi yer alıyor. Üst kenarda kulaklık girişi ve alt kenarda ise micro SD girişine yer verilmiş. Ekranın hemen altında, artık klasik hale gelen Galaxy düğmeleri var: Ortada fiziksel “home” tuşu, sağda ve solda dokunmatik “geri” ve “menü” tuşları…

Arka kısımda ise, tek bir LED flaşla desteklenen, 8 megapiksellik kamera bulunuyor. Bulunduğumuz ortamdaki yapay ışık altında çektiğimiz karelerde az da olsa kumlanma gördüğümüzü söylemeliyiz. Ama kamera, gün ışığı altında kusursuza yakın çekimler yapabilecek potansiyele sahip. Kameranın hızı da tatmin ediciseviyede. Eğer oto-fokusun çekimden önce tamamlanmasını beklerseniz, iki çekim arasında 1 saniyeden bile daha az bir süreye ihtiyaç duyuluyor. Kameranın HDR ve panorama gibi çekim modlarına sahip olduğunu, Full HD video çekebildiğini de ekleyelim. Ön kamera ise, 1.9 megapiksel çözünürlük sunuyor.

Samsung, telefonda 4.3 inç’lik, 960 x 540 piksel çözünürlükte bir Super AMOLED ekrana yer vermiş. Ekranın sunduğu görüntü kalitesinden fazla bahsetmeye gerek yok; diğer tüm Super AMOLED modellerde olduğu gibi, Galaxy S4 Mini’de de her şey çok net, renkler son derece canlı. Ekranın dokunuşla verdiği tepki konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

Donanım, performans

Telefonda 1.7 GHz hızında çalışan çift çekirdekli işlemci bulunuyor ve bu işlemci 1.5 GB RAM ile destekleniyor. Bu donanımdan anlayabileceğiniz gibi, performans açısından Galaxy S4’ün gerisinde kalan bir model Galaxy S4 Mini.

Galaxy S4 Mini, kullanıcılara 8 GB dahili depolama alanı sunuyor ve bu alanın sadece 5 GB’lık kısmı kullanılabilir olarak geliyor. Tabii ki, micro SD kart girişi sayesinde depolama alanını artırmak mümkün. Ancak telefonun can sıkan ilk sorunu da bu noktada ortaya çıkıyor: micro SD kart girişi, SIM kart girişi ile birlikte bataryanın altına yerleştirilmiş.

1.900 mAh kapasiteli bir batarya ile gelen Galaxy S4 Mini, genele bakacak olursak kaliteli ve orta sınıfın biraz üzerinde bir model. Tabii ki bir Galaxy S4 değil ama hitap ettiği kullanıcı grubu için ilk sıradaki alternatiflerden biri olmaya aday. Ancak ne kadar başarılı olacağı, biraz da Samsung’un belirleyeceği fiyat politikasına bağlı. Eğer Samsung fiyat konusunda aşırıya kaçmazsa, Galaxy S4 Mini’nin piyasada başarısız olması için hiçbir neden yok.

CHİP

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.