İOS

Periscope Canlı Yayın Uygulaması – iOS

Yazar Eren Can

Twitter tarafından satın alınan canlı yayın uygulaması Periscope şu sıralar ülkemizde ve dünyada büyük popülarite yakalamış durumda.

Periscope’u oluşturan takım adına yapılan açıklamalarda uygulama şöyle anlatılıyor:

“Bir yılı aşkın bir süre önce başkasının gözünden dünyayı keşfetme fikrine hayran olduk. Ukrayna’yı bir protestocunun gözüyle görmek nasıl olurdu? Ya da Kapadokya‘da sıcak hava balonundan gün doğumunu izlemek? Bu çılgınca gelebilir ama biz ışınlanmaya yakın bir şey yaratmak istedik. Olayları ve yerleri keşfetmenin birçok yolu varken, biz bir yeri o anda canlı video aracılığıyla yaşamaktan daha iyi bir yol olmadığına inandık. Bir resim bin kelimeye değer olabilir, ancak canlı bir video seni alıp anında o yere götürüp çevreyi gösterebilir. Yayınlarınızı adlandırabildiğiniz gibi, onları kimin izleyebileceğine de karar verebilirsiniz. Yayıncılar için, Periscope başkalarıyla deneyimlerinizi paylaşmanıza imkan sağlıyor. Bir tuşa basıyorsunuz ve takipçileriniz sizin hayatta olduğunuzu anlıyor. Kızınızın ilk adımlarına veya önemli bir olaya tanık olduğunuzda Periscope, size izleyiciler ve paylaşılmış bir deneyimin gücünü sunuyor.

Çoğu mobil yayın aracı, hiçbir canlılık hissi taşımıyor. Periscope’taki yayıncılar izleyicilerine direkt olarak bağlıdırlar. Varlıklarını ve etkileşimlerini hissetmeleri mümkündür. Periscope’ta yayınlanmak, yanıp sönen bir kırmızı noktadan daha fazlası anlamına gelir. Biz Periscope’u her zaman şu an olan bir şeyin kalp atışı görseli olarak hayal ettik. Twitter’daki arkadaşlarımız da aynı şeyi hissetmiş olacak ki, Ocak ayında bu vizyon üzerinde beraber çalışmaya karar verdik. San Francisco’da bulunan küçük bir takımla birlikte Periscope’u ayrı bir ürün olarak üretmeye devam edeceğiz. Twitter sizi anında sohbet içeren ve özgür bir deneyimle insanların, mekanların ve etkinliklerin daha yakınına getiriyor. Biz Periscope’un bu misyonu, insanlara yakınlarındaki ve uzaklarındaki dünyayı deneyimleme ve paylaşma yolu temin ederek daha da iyi bir şekilde gerçekleştireceğine inanıyoruz. Periscope’u sizlerle paylaşmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Nasıl kullanacağınızı görmek için de sabırsızlanıyoruz.”

Periscope ile nasıl yayın yaparım?

Uygulamayı açtıktan sonra sekmeler kısmından “Start a Broadcast”sayfasına basıyorsunuz. Karşınıza gelen ekranda 3 adet seçenek bulunmakta.“Enable Camera” seçeneği ile yapacağınız canlı yayına kameranızla katılabiliyorsunuz. İkinci seçenekte ise “Enable Microphone” bulunmakta. Bu seçeneği aktif ederseniz yapacağınız canlı yayında telefonunuzun mikrofonu aktif olacak. Son seçenek ise “Enable Location” seçeneği. Bu kısmı aktif ederseniz telefonunuz konum servislerini kullanmaya başlayacak ve yayınınızı nereden yaptığınız paylaşılabilecek.

Yayını bitirmek istediğinizde ekranın üst kısmındaki “Stop Broadcast” sekmesine dokunup sonlandırabilirsiniz. Yayını durdurulduktan sonra video yayından sonra tekrar izlenebilmesi için yüklenir. Dilerseniz videonuzu telefonunuza da kaydedebilirsiniz.


Uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.


 

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.