Genel

Resim Boyutu Küçültme, Sıkıştırma Siteleri

Yazar Eren Can

Program yüklemeden, online olarak resimlerinizin boyutunu küçültebilir ve tasarruf sağlayabilirsiniz. Sizler için önerdiğim sitelere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Taşınabilir Ağ Grafikleri olan PNG dosya formatı GIF dosya formatına açık bir alternatif olarak geliştirilmiştir. Şeffaflığı yani transparanlığı desteklediği için günümüzde internet sitelerinde ve logolar genel kullanım alanlarıdır. PNG 8 ve 24 bit renk biçimini desteklemektedir.

JPEG (okunuşu “jey-peg”), fotoğrafçıların ve grafik tasarımcıların, kalitesini koruyan ve aynı zamanda çok büyük olmayan dosyalar göndermesine olanak sağlayan, İnternet üzerindeki en yaygın görsel formatıdır. Joint Photographic Experts Group tarafından yaratılan JPEG standardı ilk olarak 1992 yılında yayınlanmıştır ve bugünkü görsel paylaşma şeklimizin temellerini atmıştır.

1- Compressor.io

JPEG – PNG – GIF – SVG formatındaki resimlerinizi optimize edebilirsiniz. Ayrıca sitenin ücretsiz olduğunu da belirteyim. Fotoğraflarınızı ciddi oranda düşürebilir ve kaliteden ödün vermeden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Benim favorim olarak kullandığım sitelerden bir tanesi.

2- TinyPNG

20 fotoğrafı aynı anda optimize edebiliyorsunuz. Bu site ile sadece PNG ve JPG formatlarındaki fotoğraflarınızı optimize edebilirsiniz. Ek olarak resmin max boyutu 5MB’ı geçmemesi gerekiyor.

3- Optimizilla 

Son olarak önereceğim site optimizilla, toplu yüklemeyi destekliyor ve sağ bölümden fotoğraf kalitesini ayarlayabiliyorsunuz.Ben yüzde 50 olarak ayarladım netice olarak yüzde 26’lık bir tasarruf sağlamış oldu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.