Sinema

Sinema Tutkunları İçin Doğru Adres

Pinterest LinkedIn Tumblr

Birçok insan sinemayı boş zamanlarını değerlendirmek için bir aktivite olarak görür. Ancak ben öyle görmüyorum. 7 yaşında ilk kez sinemaya gittiğimden beri (Pocahontas’i izlemiştim) hayatımın en büyük tutkusu olduğunu söyleyebilirim. DVD’den ve bilgisayardan izlemekten ise hiç hazzetmem. İzlediğim filmin zevkine varabilmem için ses ve görüntü kalitesinin beni tatmin etmesi gerekir.

Diğer yandan, sinemacıların üretken olabilmeleri için yaptıklarının karşılığını almaları gerekir. Bu yüzden internet üzerinden izlemediğim gibi, tasvip etmiyorum. Vizyon filmlerini elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Özellikle aksiyon, bilim kurgu, fantastik kurgu, macera, gerilim gibi türleri sinemada 3 boyutlu olarak izlemeyi seviyorum. 3D gözlüğünü takip kurgunun içine girmenin verdiği zevki başka hiçbir şey vermiyor.

Ancak takdir edersiniz ki sinema pek ucuz bir zevk değil. Her ne kadar cep telefonu operatörümün kampanyaları sayesinde ara sıra bedava bilet kazanabilsem de, her zaman bilet alacak fırsatım olmuyor. Normal şartlarda haftada en az iki kez sinemaya gidebiliyorum ve bu beni kesinlikle tatmin etmiyor.

Hangi filmi seçeceğimi düşünürken de sorun yaşıyorum. Yıllardır sinema takipçisi olsam da bu konuyu aşamadığımı itiraf etmeliyim. ☺ Bazen sinemaya gittiğimde kendimi saatlerce vizyon filmlerinin afişlerine bakarken buluyorum. Bu da benim için ciddi bir sorun. Neyse ki bir arkadaşım sayesinde Sinemia ile tanıştım ve her gün bir filme gidebiliyor, mükemmel film önerileri alabiliyorum.

Sinemia Hakkında

Benim gibi bir sinema tutkunuysanız Sinemia ile mutlaka tanışmalısınız. Kart üzerinden çalışan bir sistem sayesinde, ayda oldukça uygun bir ücret ödeyerek her gün bir sinema filmi izlemenize olanak sağlıyor. Üye olduktan sonra adresinize yollanan bir kart ve akıllı telefonunuza indirdiğiniz bir aplikasyon ile mükemmel fırsatlar yakalayabiliyorsunuz.

Sinemia’nın avantajlarından yararlanmanız için öncelikle web sitesine girip üye olmanız gerekiyor. Bunun için ise bir Facebook ya da Linkedin hesabına ihtiyacınız var. Hesaplarınızdan biriyle senkronize olarak üye olduktan sonra aylık ücreti kredi kartıyla ödemeniz gerekiyor. Sinemia üyelik kartınız bu aşamadan sonra adresinize yollanıyor ve kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Kartı kullanabilmek için Sinemia’nın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Android, iOS ve Windows Phone başta olmak üzere bütün akıllı telefonlarla uyumlu olan bu aplikasyondan gittiğiniz sinema salonunda check-in yaparak istediğiniz filmin biletini alabiliyorsunuz. Sinemia’nın Türkiye’deki bütün sinema salonlarında geçerli olduğunu da belirtmek gerekiyor. Üstelik 2D ve 3D gözlüklere de ekstra ücret ödemeniz gerekmiyor.

Sinemia, her gün bir sinema bileti almanızı sağlıyor. HD film seansları da buna dâhil ve gözlükler için ücret ödemeniz gerekmiyor. Ancak bu durum 24 saatte bir bilet alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Örneğin akşam 21.00’de bir filme gittiyseniz, öğlen 13.00’de başka bir filme gidebiliyorsunuz. Bir film izledikten 24 saat beklemeniz gerekmiyor.

Ancak Sinemia’nın fırsatları bunlarla bitmiyor. Benim gibi kararsızlar için de harika uygulamaları bulunuyor. ☺ Örneğin daha önce izlediğiniz filmlere göre uygulama yeni filmler öneriyor. Ayrıca web sitesinde sinema listelerini ve eleştirilerini okuyabiliyorsunuz. Sinemia, sadece bir film bileti sağlamıyor, bileti hangi film için alacağınıza karar vermenize de yardımcı oluyor.

Sinema Yazıları

Sinemia, sağladığı avantajların yanında profesyonel bir sinema dergisiyle aynı kalitede içeriklere sahip. Sitede Sinemia’ya üye olmayan kişilerin de kullanabildiği birtakım yazılar bulunuyor. Bu yazılarda sinema listeleri, haberleri ve detaylı film eleştirileri yer alıyor. Ayrıca vizyon filmlerini gerek aplikasyon gerekse web sitesi üzerinden detaylı bir biçimde takip edebiliyorsunuz.

Bahsettiğim gibi, filmleri 3 boyutlu izlemeyi çok severim. Bilim kurgu, fantastik kurgu, macera, aksiyon, gerilim gibi özel görüntü ve ses efektlerine sahip filmleri bu şekilde izlemek daha iyi oluyor. Bu kategorilerde herhangi bir film Türkiye’de vizyona girdiğinde haberdar oluyorum. Sinemia, bana böyle durumlarda bildirim sağlıyor ve filmin hangi sinemalarda oynadığını bile öğrenmeme yardımcı oluyor.

Filmlerle ilgili konu ve cast bilgisinin altında “seans arama” opsiyonu bulunuyor. Filmin hangi sinema salonlarında olduğunu bu şekilde öğrenebiliyorum. Ayrıca Sinemia rezervasyon imkânı da sağlıyor. Ayda 4 kez olmak üzere 7 gün kadar önce bilet alabiliyorsunuz. Sinemia olmasaydı aylardır beklediğim Marvel uyarlaması Captain America: Civil War filminin biletini bulamayabilirdim.

Son olarak uygulamada yapabildiklerimizden de bahsetmek istiyorum. Uygulama sayesinde kendi listeni yaratabiliyorsun. İzlediğin filmleri seçebilir, takip etmek istediklerini ekleyebilir, oyuncu ve yönetmenlere göre listeni tamamlayabilirsin. Hatta sonrasında dilersen bu listeni paylaşabiliyorsun da:) Ben bu özelliği sinefil arkadaşlarımla beraber çokça kullanıyorum:) Ayrıca zevkime göre Sinemia, film önerilerini benimle paylaşıyor. Daha ne olsun!

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.