Nasıl Yapılır?

Sitemap Oluşturma Nasıl Yapılır?

Yazar Eren Can

Sitemap nedir? Sitemap ne işe yarıyor? ve nasıl oluşturulur sorularını açıklamaya çalıştım.

Sitemap nedir?

Site haritası protokolü sayesinde bir web tasarımcısı arama motorlarını, bir web sitesindeki taranacak URLler hakkında bilgilendirebilir. Bir site haritası bir sitedeki URLleri listeleyen bir XML dosyasıdır. Bu dosya sayesinde web tasarımcıları, taranacak sayfalarının üzerinde daha fazla kontrole sahip olurlar.

Temel olarak, bir XML site haritası, Google’ın tüm web sayfalarınızı okumasına yardımcı olan değerli web sitenizin yol haritasıdır.

Manuel olarak bir site haritası oluşturabilirsiniz. ASP veya PHP ile hazırlanmış bir internet sayfası ile işleminizi birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıya eklediğim sitelerden kolaylıkla sitenizin site haritasını oluşturabilirsiniz.

http://www.xml-sitemaps.com/
http://seocheckpoints.com/xml-sitemap-generator
http://www.netroglycerine.com/sitemap.html
http://tools.webmasters.sk/sitemap-creator.php

WordPress yazılımı kullananlar panelden eklenti indirip kurulumu yapmanız gerekiyor. Bu kurulum sonrasında web sayfanızın site haritası otomatik oluşacaktır.

XML Sitemap & Google News Feeds buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.