Genel

T.C. Elektronik Vize Sistemi

Yazar Eren Can

Elektronik vize (e-vize) Türkiye’ye giriş yapılmasını sağlayan bir izin belgesidir. Bu uygulama sayesinde başvuru sahipleri internet erişimi olan her yerden kolaylıkla e-vize alabilir, sıra beklemekten, dokümanlarla uğraşmaktan ve zaman kaybından kurtulurlar. Temsilciliklerimizden ve sınır kapılarında verilen vizelere alternatif oluşturan Turkey Electronic Visa uygulaması henüz yeni bir uygulama olduğundan vize başvurusunda bulunmak isteyenler bu konuda bilgi ve ardıma ihtiyaç duymaktadırlar. Turkeyelectronicvisa.com sayesinde sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden birkaç adımda e-vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için gerekenler seyahat belgeniz ve geçerli bir kredi ya da banka kartıdır (Visa, Mastercard, UnionPay). www.e-vize.gov.tr adresine giriş yapıp başvuru seçeneğini tıklayarak işe başlayabilirsiniz. Uyruğunuzu, seyahat belgenizin türünü (hususi, resmi, diplomatik) ve geliş tarihinizi girince e-vizenizin geçerlilik süresini görürsünüz. Önünüzdeki kutucuklara kişisel bilgilerinizi doldurduktan kısa bir süre sonra size doğrulama e-postası gönderilir. 24 saat içerisinde ödemenizi yapmanız gerekmektedir. Bu süreyi geçirirseniz yeniden başvuru yapmak zorunda kalırsınız. Doğrulama e-postasını cevapladıktan sonra hizmet bedeli ödemenizi kartınızla yaparsınız. Ödemeler mutlaka kartla yapılmalıdır. Kendinize ait kredi veya banka kartınız yoksa başka birine ait bir kartla da ödeme yapmanız mümkündür. Bu aşamayı da tamamladıktan sonra e-vizeniz hazırdır. Yapmanız gereken e-vizenizi indirmek ve dijital kopyasını saklamaktır.

Başvurunuzu seyahat tarihine kadar yapmanız mümkündür; ama başvurunun en az 48 saat önce yapılması tavsiye edilir. E-vizede kayıtlı uyruk bilgisi ile pasaporttaki farklı olursa e-vizeniz geçersiz sayılır. Eğer çifte vatandaşlık sahibi iseniz uyruğunuzu Türkiye’ye seyahatte kullanacağınız pasaporta göre seçmeniz gerekmektedir. E-vize başvurusunda seyahat belgesi olarak sadece pasaport ve (belirli ülke vatandaşları için) kimlik kartları kabul edilmektedir. E-vize başvurusu sadece ticari ve turistik seyahatler için kullanılabilir. Bunun dışındaki vize başvuruları (çalışma, öğrenci vizesi vb.) temsilciliklerimizden ve sınır yapılarından yapılır. Başvuru aşamasında herhangi bir sorunla karşılaşıldığında ya da danışılmak istenen başka bir husus olduğunda vatandaşlar ilgili ülkelerin çağrı merkezlerine yönlendirilirler.

Son derece basit ve anlaşılır bir kullanıma sahip olan Türk elektronik vize başvuru sistemi sayesinde fazla ülke vatandaşına vize işlemlerinde büyük kolaylık ve çabukluk sağlamaktadır.

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.