Kurumsal

Türk Telekom 2014 Yılı İkinci Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Pinterest LinkedIn Tumblr

Türk Telekom, 2014 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Türk Telekom 2014 yılının ikinci çeyreğinde 801 milyon lira net kar elde etti. Mobilde 493 bin net abone kazanımı ile 15,8 milyon aboneye ulaşılırken, 2014’ün yarısında mobil numara taşımada 2013’ün tamamında gerçekleşen rakamın üzerinde bir kazanım sağlanarak, 1,1 milyon net abone elde edildi. Ayrıca genişbantta 18 bin net abone kazanımı kaydedildi.

Grup, Türk Lirası’nın (TL) değer kazanmasının da olumlu katkısı ile 801 milyon TL‘lik net kar elde etti.

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan şunları ifade etti:

Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalmayı hariç tutarsak gelirlerimiz yüzde 1,5 arttı. Gelir büyümesini olumsuz etkileyen başka bir önemli faktör ise, fiber yatırımlarımızla ilgili zorunlu muhasebe uygulaması olan ‘UFRYK 12 – inşaat geliri’ gibi operasyonel olmayan gelirlerdeki düşüş oldu. Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalma ve ‘UFRYK 12 – inşaat geliri’ hariç tutulduğunda, büyüme oranı yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Operasyonel olmamalarının yanı sıra bu azalan gelirlerin aynı zamanda düşük marjlı olması karlılığımız üzerinde olumlu etkiler yarattı. Bu çeyrekte konsolide FAVÖK marjı yaklaşık yüzde 1 iyileşme göstererek yüzde 38’e ulaştı.

Gelir büyümesinin ana itici güçlerinden biri olan mobil operasyonlarımızda 2014’ün ikinci çeyreğinde yıldan yıla yüzde 5 büyüme gerçekleşti. Mobil sonlandırma ücretlerindeki indirim kaynaklı inorganik düşüşü hariç tutarsak, büyüme yüzde 14 olarak gerçekleşti. 2014’ün birinci çeyreğinde net müşteri kazanımında elde ettiğimiz çok güçlü rakamlar ikinci çeyrekte elde edilen net 493 bin müşteri ile etkileyici bir şekilde devam etti. Ayrıca karma kullanıcı başına ortalama gelir geçen çeyrekten bu yana yüzde 5 artarak 21,7 TL seviyesine ulaştı.

“Buna ek olarak kurumsal veri gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 12 arttı. Toplamda operasyonel sabit hat gelirlerimiz (UFRYK 12 – inşaat gelirleri hariç) hafif bir artışla yüzde 0,4 büyüdü. Gelir kalitesinin artması sonucu sabit hat FAVÖK marjı geçen seneki yüzde 46’dan yüzde 47’ye yükseldi. Finansman alanında Grubumuz 1 milyar dolar değerinde ilk tahvil ihracını gerçekleştirerek olağanüstü bir başarıya imza attı. Bu işlem Türkiye’de ilk iki farklı vadeli ve en büyük kurumsal tahvil ihracı oldu ve hiç tahvil ihracı yapılmayan 9 aylık sürenin ardından kurumsal tahvil pazarını Türk şirketlerine açtı. Bu tahvil ihracı ile Türk Telekom ortalama borç vadesini 1,4 yıl uzatmanın yanı sıra finansman maliyetini 30 baz puan azalttı ve cari oranı yüzde 48 iyileştirmiş oldu.

Tahvil ihracının bir parçası olarak Fitch’ten yatırım derecesi (BBB-) aldık ve S&P’den (BB+) pozitif kredi izlemesi ile yatırım derecesinin bir kademe altı bir derece aldık. Her iki derecelendirme de Türkiye’nin ülke tavanı ile aynı seviyededir. 2014’ün 2. çeyreğini geride bırakırken, yılın tamamında güçlü sonuçlar elde etmeye odaklanıyoruz. Şirketimiz, yönetim ekibimiz ve çalışanlarımızın iş kollarının entegrasyonu ve daha fazla verimlilik elde edilmesi yönündeki kararlığıyla daha da güçlü hale gelmiştir. Paydaşlarımız için nihayetinde daha fazla değer yaratacak olan bu çalışmalara destek olan herkese teşekkürlerimi sunarım.”

AA

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.