Genel

Türkiye Otoyolları Güncel Otoban Haritası

Yazar Eren Can

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan güncel Türkiye Otoyolları Haritasına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’deki otoyolların yakın bir geçmişe sahip oluşu yolların modern olmasında büyük bir etkendir. Türkiye’deki otoyollar 2489 km lik bir uzunluğa sahiptir. İnşa halinde bulunan otoyolların toplam uzunluğu 585 km’dir.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan Türkiye Otoyolları Haritasına aşağıdaki görselden ulaşabilirsiniz. Hatırlatmakta fayda görsel en güncel haritayı gösteriyor 18.01.2017’e aittir. Ayrıca ek bir bilgi verelim yapılacak otoyol, yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkılması planlanan Ankara-İzmir Otoyolu, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2023 otoyol hedefinde yer alıyor. Proje güzergâhı 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit olarak planlandı.

Ücretlendirme

Türkiye’deki otoyollar OGS ve HGS sistemlerine sahiptir. Ayrıca Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), 17.09.2012 tarihinde İzmir-Aydın Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu, Boğaz Köprüleri, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyollarındaki ücret toplama istasyonlarında (Batı Hereke, Doğu Hereke, Dörtdivan, Çamlıdere ve Kızılcahamam ücret toplama istasyonlarındaki çıkış gişeleri hariç) PTT Genel Müdürlüğü tarafından devreye alınmıştır.

Otoyol standardları

Türkiye’de otoyol levhaları yeşil renktedir. Amerikan Highway Gothic’e benzer bir yazı tipi kullanılmaktadır. Bazı eski otoyollar hariç, hepsi 3,75 m genişliğinde olan en az 6 şeride sahiptir. Otoyol üzerinde A, B, C ve D tipi olarak standardize edilmiş hizmet tesisleri bulunur:

  • A tipi: Park alanı, motel, akaryakıt istasyonu, yedek parça satışı, araç bakım yeri, araç yıkama yeri, dinlenme, yiyecek ve içecek satışı
  • B tipi: Park alanı, akaryakıt istasyonu, yedek parça satışı, araç bakım yeri, araç yıkama yeri, dinlenme, yiyecek ve içecek satışı
  • C tipi: Park alanı, akaryakıt istasyonu, yedek parça satışı, dinlenme, yiyecek ve içecek satışı
  • D tipi: Park alanı, dinlenme ve yemek yeme imkanı

Tehlikeli yerler (Tünel girişleri, virajlar gibi), kavşaklar ve hizmet tesislerinin etrafı aydınlatılır.

Otoyollarda otomobiller için asgari hız 40 km/h ve azami hız 120 km/h’dir. Dönmek, durmak ve park etmek yasaktır. Güvenlik şeridini acil durumlar hariç kullanmak yasaktır. Mümkünce sağdan gitmek zorunludur (bakınız şerit kullanımı levhası). Trafik yoğun olduğu zaman, günvelik ekiplerinin geçebilmesi için yeterince yer bırakmak gerekir.

Yüksek hızlara rağmen güvenli seyahat imkanı sunmak ve yakıt tüketimini minimze etmek amacıyla otoyolların viraj ve eğim standardları özellikle devlet yollarına kıyasla çok yüksektir. Bu nedenle otoyollarda coğrafi şartların zor olduğu yerlerde çok sayıda viyadük ve tünel bulunur ve kilometre başına düşen maliyet diğer yollara göre daha yüksektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Teknolojiyi, sinemayı ve oyun dünyasını yakından takip etmektedir.

2 Yorum

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.