Teknoloji-İnternet

Ücretli Facebook mu geliyor?

facebook

Ortaya çıkan patent başvurusu, yakın zamanda “ücretli Facebook”la karşılaşabileceğimizi söylüyor!

Yaklaşık 100 milyar dolar piyasa değerine sahip olmasına rağmen bir türlü istediği gelir modelini oluşturamayanFacebook‘un, yatırımcılardan gelen yoğun baskılar sonucunda ücretli bir modele geçebileceği iddia ediliyor. Firmanın yaptığı yeni bir patent başvurusu, bir süredir dillendirilen bu iddiayı destekler nitelikte.

“Ücretli profil kişiselleştirme” adını taşıyan patent başvurusunda, kullanıcıların fazladan bir ücret ödeyerek, reklamların görüntülenmediği, profilin kullanıcı isteği doğrultusunda değiştirilebildiği bir üyelik sistemi tarif ediliyor. Buna göre belirli bir ücret ödeyen kullanıcılar, şu an reklamların sergilendiği kutucukları kendi isteklerine göre doldurabilecek, belki de ücret ödemeyen kullanıcıların faydalanamadığı iletişim olanaklarını değerlendirebilecekler.

Elbette söz konusu olanın sadece bir patent başvurusu olduğunu, milyonlarca benzeri gibi bir daha hatırlanmamak üzere tozlu raflarda yerini alabileceğini de unutmamak gerek.

CHİP

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız ( Oy Kullanmayı Unutmayın )
Loading...

Yazar Hakkında

Eren Can

Kamu Yönetimi bölümü mezunu olan yazar: teknoloji, sinema ve ekonomi alanlarına yakın olması hasebiyle daha çok bu kategorilerde içerik eklemeyi sürdürüyor.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.