Promotion

Uyku Ve Uykusuzluk Arasında Gidip Gelmeyin!

Pinterest LinkedIn Tumblr

Uyku Bozuklukları Nelerdir?
Uyku, insan sağlığı için en önemli faktörlerden biridir. Zihin sağlığımız için oldukça önemli olan uyku, fiziksel sağlığımız için de önem taşır. Kişinin olağan uyku düzeni haricinde yaşadığı uyuma şekilleri uyku bozuklukları olarak karşımıza çıkar. Uyku bozuklukları nedenleri arasında hem biyolojik hem de psikolojik sebepler bulunur. Uyku bozuklukları o kadar önemli bir rahatsızlık türüdür ki Türk Uyku Tıbbı Derneği bu konuyu çok sıkı ele almaktadır. Uyku bozuklukları, insomnia (uykusuzluk), hipersomnia (aşırı uyku), uyurgezerlik, rüya sıkıntısı bozukluğu, uyku felci, uyku apnesi, diş gıcırdatma olarak sayılabilir.
-İnsomnia; Uykuya başlayamama veya uykuyu devam ettirememe durumudur. Bazı araştırmacılar, insomnia rahatsızlığının diğer psikolojik rahatsızlıklardan ötürü kaynaklandığını söylemektedir. Bazı araştırmacılar ise, psikolojik rahatsızlıkların sonucunun insomnia olduğunu ileri sürmektedir. Her halükarda uykusuzluk kişinin bütün gününü hatta hayatını etkileyen önemi bir rahatsızlıktır.
-Hipersomnia; Aşırı uyku olarak adlandırılan hipersomnia gündüzleri uyuma olarak da karşımıza çıkabilir.
-Uyurgezerlik; Genellikle çocuk yaşlarda görülen bu rahatsızlık uykunun 1/3 bölümünde ortaya çıkar. Aniden yatağından kalkan kişi, uyur halde olup otomatik hareketler sergiler. Uyurken yürüyüp buzdolabından su almak gibi masum bir hareketle sonuçlanabilen uyurgezerlik, balkondan düşmek gibi vahim sonuçlara da varabilir.
-Diş Gıcırdatma; Çoğunlukla stresli kişilerde görülen diş gıcırdatma uyku esnasında dişlerin istem dışı gıcırdatılmasıdır.
-Rüya Sıkıntı Bozukluğu; Çoğunlukla uykunun REM döneminde beliren kabuslardır. Korkunç rüyalar gören ve bu rüyalardan kurtulmak isteyen kişi, sonunda uyanabilir.
-Uyku Felci; Karabasan olarak bildiğimiz uyku bozukluğudur. Uyandıktan hemen sonra ya da uykuya dalmadan hemen önce belirir. Kişi bu durumda kıpırdayamaz, bilinci açıktır ancak rüyadan çıkamaz.
-Uyku Apnesi; Uyku esnasındaki solunum dengesizliğinden kaynaklanır. Uykuda nefesin durması gibi ölümcül sonuçlara kadar gidebilir.
Uyku Bozuklukları Tedavisi Nasıl Sağlanır?
Uyku bozuklukları şikayeti olan kişiler, EEG, Kranial MR, demir eksikliği anemisi gibi tetkik ve tahliller yaptırmalıdır ve mutlaka en yakın uyku bozuklukları merkezi ile iletişime geçmelidir. Madalyon Klinik bünyesindeki uyku bozuklukları uzmanı ile uyku bozukluğu çeken kişiler içinde bulundukları durumdan kurtulabilir. Madalyon Psikiyatri Merkezi, uyguladığı yöntemlerle başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans eğitimine devam etmekte ve ilgi duyduğu konularda içerik üretmektedir.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.